Kako je rekao, dijaspora Tuzi i Malesije nikada nije stajala po strani i pasivno, iz egzistencijalnih lagodnosti, posmatrala događaje u svojoj matičnoj državi, već je, koliko su joj to realne mogućnosti dopuštale, pomagala kada god i gdje god je trebalo.
“Moramo biti svjesni da naši ljudi, koji su dokazani privrednici u inostranstvu i uživaju poslovni i drugi ugled u zajednici u kojoj žive, prepoznaju u Crnoj Gori mogućnosti za investiranje, razvijanje poslovne saradnje i širenja posla. To upućuje na neophodnost održavanja kontinuirane komunikacije sa našim klubovima u inostranstvu”, istakao je Nikpreljaj.
Privredna komora Crne Gore, naglasio je, postavila je sebi zadatak da objedini i prezentuje male i velike projekte koji već postoje u Crnoj Gori, a u koje bi i oni ili njihovi partneri iz inostranstva mogli ulagati, u obostranom interesu.
“Naši ljudi koji žive i rade u inostranstvu nastoje da kroz donacije pomažu studentima, ljudima kojima je potrebno ljiječenje van zemlje, siromašnima, učestvuju kao donatori na kulturnim manifestacijama. U prošlosti dijaspora je uložila čak i u infrastrukturu-puteve, vodovod, energetiku, telefoniju, domove kulture”, naveo je kandidat za odbornika DPS u Tuzima.
Ipak, kako je kazao, boji se da u posljednje vrijeme slabo znaju da iskoriste resurse i dobru volju dijaspore.
“Dakle, prostora za saradnju sa dijasporom ima i tu saradnju treba institucionalizovati, kako bi njihove eventualne investicije bile kanalisane preko institucija sistema. Multietnička dijaspora je najveća snaga Crne Gore, koja se ne smije koristiti samo za slanje novca u zemlju, već za razvoj i investicije”, poručio je Nikpreljaj.