„Upravo zato smatramo da bi, umjesto poskupljenja, Vlada i EPCG trebali da nađu model da se smanje negativni uticaji spoljnjeg I unutrašnjeg aerozagađenja na javno zdravlje i životnu sredinu, što je moguće uraditi subvencionom politikom i pratečim tarifnim paketima, utemeljenim na realnim parametrima, životnim potrebama i društvenoj odgovornosti. Pozdavljamo odluku da se najavljeno poskupljenje odloži do 1. maja, čime bi trebalo da se makar tokom tekuče sezone grijanja ne utiče na produbljenje problema aerozagađenja, ali smatramo da je do sledeće zime potrebno uložiti najveće napore da se utiče na svijest građana da zaštite svoje zdravlje i životnu sredinu, što je moguće efikasno postići ukoliko se ova problematika konačno stavi u vrh prioriteta izvšne vlasti“, navedeno je u saopštenju više NVO.
Shodno navedenom, smatraju da je od 1. maja, umjesto poskupljenja, potrebno inicirati javnu raspravu o utvrđivanju optimalne cijene električne enegrije koju će plaćati građani, „uz uzimanje u obzir svih relevantnih činjenica i razmatranje mogućnosti koje su očigledne, poput ukidanja subvencija za male hidroelektrane, povećanje efikasnosti rada postojećih energetskih objekata, smanjenje gubitaka i drugih zloupotreba kojima se povećava cijena“.
„Zbog specifične političke situacije koja prijeti da eskalira nezadovoljstvom građana, uzrokovanim prije svega ekonomskom krizom, apelujemo na Vladu Crne Gore da odustane od planova kojima se dodatno pogoršava životni standard i posveti se rješavanju onih problema koji svakodnevno uzrokuju oboljenja i odnose živote, devastiraju životnu sredinu i izazivaju ogromnu ekološku i ekonomsku štetu. Nadamo se da ovo naše reagovanje biti shvaćeno na pravi način i da će se javni interes i građani staviti u prvi plan“, ističe se u saopštenju.