
"EPCG je prošlu godinu završila sa 50 miliona dobiti i po prvi put isplatila dividende, što će joj postati redovna praksa. Jedino menadžment koji ne koketira sa populizmom može voditi ovu kompaniju na pravi način", ocijenila je Sekulić.
Naglasila je da zahvaljujući podsticajnim mjerama EPCG za izgradnju obnovljivih izvora energije u Crnoj Gori imamo 400 gigavat sati više bez ijednog uloženog eura iz državnog budžeta.
"Danas imamo EPCG koja je 80 odsto u državnom vlasništvu i budžetu godišnje donosi 100 miliona eura", kazala je Sekulić.
Ona je navela i da se u javnosti nerijetko mogu čuti direktni pokušaji uticanja na rad Regulatorne agencije za energetiku (RAE).
„Crnogorska Regulatorna agencija za energetiku je jedina agencija u regionu koja je postala član udruženja regulatora Evropske unije, što je svojevrsna potvrda ispravnosti i ozbiljnosti onoga što rade i regulator i sektor u cjelini, uključujući i dosadašnji odnos parlamenta“, istakla je ona.
Sekulić je, kada je u pitanju povraćaj vlasništva u EPCG, kazala da je Vlada odgovorno i racionalno pristupila tom postupku.
U ovom trenutku država je zajedno sa EPCG vlasnik oko 80 odsto akcija u tom energetskom preduzeću. Do kraja godine realizovaće se i dvije preostale rate, kako bismo postali vlasnik 100 odsto akcija, saopštila je Sekulić.
Sekulić je podsjetila na činjenicu da je A2A za kupovina dijela akcija EPCG platila 460 miliona eura.
„Ugovorom je bilo predviđeno da će nas otkup akcija koštati 250 miliona, a da je ova vlada, kroz vrlo uspješne pregovore, uspjela da cijenu otkupa smanji na 230 miliona“, naglasila je ona.
Takođe, kazala je da je poslije 10 godina ovaj menadžment EPCG pokrenuo projekat ekološke rekonstrukcije termoelektrane i toplifikacije Pljevalja i to iz svojih sredstava.
Branislav Prelević, direktor RAE, pozvao je građane koji slušaju kritičare rada Agencije da upitaju te ljude da li su to samo njihovi lični utisci.
„Koje su njihove profesionalne i obrazovne reference. Koji su to izvori informacija iz kojih crpe drugačije zaključke“, kazao je Prelević.
On je dodao da treba da se zapitamo želimo li pravu državu ili državu na osnovu utisaka
Predsjednik Odbora direktora EPCG Đoko Krivokapić saopštio je da je kompanija akcionarsko društvo i da treba da ostvaruje profit.
„Struja je danas berzanska roba“, kazao je Krivokapić.
On je rekao da italijanski partner, dok je bio u EPCG, nije značajnije ulagao i da je sadašnji menadžment ušao u zamašan ciklus investicija.
"Krenuli smo u poptuno rekonstrukciju hidroelektrana „Perućice“ i „Pive“. Ušli smo u analizu za koju vjerujem da će se završiti ugradnjom osmog agregata na „Perućici“ za što postoje svi uslovi", naglasio je Krivokapić.
"Od 1998. do 2018.", dodao je, "Crna Gora je uvezla milijardu i 64 miliona eura električne energije. Za to vrijeme 260 miliona eura električne energije prodato je iz resursa EPCG. Taj debalans električne energije iznosi gotovo 800 miliona eura. Zar mi želimo da i dalje imamo taj kredit", kazao je on.
Krivokapić je kazao da je EPCG građanima ponudila nove tarifne modele snabdijevanja strujom, koji su, kako tvrdi napravljeni da za 60 odsto građana u Crnoj Gori, odnosno 80 odsto na sjeveru, neće biti poskupljenja, nego čak pojeftinjenja od dva odsto.
EPCG je donijela odluku o povećanju cijena električne energije od 1. marta, ali će se poskupljenje struje odložiti za dva mjeseca. EPCG će uvesti četiri tarifna modela, za koji će potrošači moći da se opredijele. Potrošači imaju pravo da odaberu osnovni, plavi, crveni ili zeleni model.
Konsultativno saslušanje organizovano je na temu „Utvrđivanje cijena struje i određivanje tarifnih paketa". Na sjednicu su pozvani predstavnici Ministarstva ekonomije, Regulatorne agencije za energetiku i Elektroprivrede Crne Gore. Zahtjev za konsultativno saslušanje podnijeli su poslanici Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokrata (SD).