Zabava

Goran Bregović : Da je drugačije vladao, ne bi došlo do rata

Goran Bregović, jedan od najvećih balkanskih muzičara, govorio je za britanski "The Guardian" o djetinjstvu u Sarajevu, komunizmu i Titu, Bijelom dugmetu, ali i životu danas i budućim planovima.
Goran Bregović : Da je drugačije vladao, ne bi došlo do rata
Portal AnalitikaIzvor

"Bili smo siromašni, ali kada se osvrnete na taj period, shvatite da je to vjerovatno bilo najbolje vrijeme u našoj istoriji. Bilo je to vrijeme mira. Moja majka je Srpkinja, otac Hrvat, a jedini problem u našoj kući je bio taj što je otac pio... Bio je u jugoslovenskoj armiji i oni su mnogo pili", ispričao je Bregović prisjećajući se svog djetinjstva provedenog u Sarajevu.

"The Guardian" je pisao i o Breginom živopisnom životu. Bio je glavna rok zvijezda u bivšoj Jugoslaviji, a nakon toga je pisao nagrađivane filmske partiture, komponovao za orkestar i postao najbolji promotor romske muzike sa Balkana. Prodao je više od šest miliona albuma i sarađivao sa brojnim muzičarima - od Igi Popa do Skota Valkera i pokojnog Rašida Tahe. 

Bregović sebe opisuje kao staromodnog tipa koji ne snima videospotove i ne pojavljuje se na TV-u, a svoju muziku predstavlja putujući svijetom na beskrajnoj globalnoj turneji.  

"Odrastao je okružen muzikom hrišćana, jevreja i muslimana koji su koegzistirali u gradu i to je period i uticaj koji slavi u djelu "Tri pisma iz Sarajeva". Bregović tvrdi da je glavni grad BiH metafora našeg vremena, jer ono što smo vidjeli u Sarajevu nakon 1991. sada vidimo širom svijeta. Danas smo dobre komšije, a sjutra pucamo jedni na druge jer smo različitih religija", piše The Guardian.

"Moj otac je amaterski svirao violinu i želio je da njegov sin radi isto pa sam kao dječak išao na časove violine. Međutim, bio sam više tip za gitaru. Sam sam učio da sviram, ne mogu reći da sam edukovan", ispričao je.

Sa 17 godina je počeo da svira, ali ubrzo je počeo da koristiti droge i zbog toga mu je majka zabranila da svira. Četiri godine slušao je njene savjete - upisao je studije filozofije na Univerzitetu u Sarajevu. Trebalo je da postane profesor marksizma, ali odjednom je dramatično promijenio smjer.

"Nijesam polagao završne ispite i to me je spasilo te sudbine. Umjesto toga sam postao rok zvijezda i bio sam najveći. Moji heroji su bile britanske rok zvijezde poput "Led Zeppelina", jer ako sviraš gitaru onda želiš da budeš poput ostalih zgodnih gitarista, poput Džimija Pagea", rekao je Bregović.

Na pitanje šta danas misli o Josipu Brozu Titu Bregović je rekao da je učinio mnogo dobrih stvari, ali da je propustio priliku da Jugoslaviju transformiše u demokratsku državu. Smatra da u tom slučaju nikada ne bi došlo do rata.

Za vrijeme opsade Sarajeva Bijelo dugme se raspalo, a Bregović se preselio u Pariz. Oformio je Orkestar za svadbe i sahrane sa kojim već dvadeset godina svira širom svijeta. Otkrio je da će u narednom periodu u Mančesteru raditi nastavak opere "Karmen sa sretnim krajem" koja će biti bazirana na pričama migranata.

Portal Analitika