Glavni pregovarač je učestvovao na Trećoj konferenciji Zapadnog Balkana „Integracija kroz biznis“, koju su organizovali fondacija Konrad Adenauer i Institut za vanjske poslove i trgovinu.
„Građani očekuju da Unija svojim djelovanjem pokaže odgovornost prema ovom dijelu kontinenta, da njeni stavovi i odluke odišu razumijevanjem, te da, kroz pravovremenu afirmaciju individualnih rezultata i napretka, podstiču državu i društvo na dalje reforme i promjene koje nijesu bezbolne i lake“, poručio je Drljević.
Region, kako je dodao, ne želi da ostane na marginama Evrope, u kontinuitetu dokazujući da kao partner može dati znatan doprinos stabilnosti i bezbjednosti kontinenta kroz zajedničku borbu sa izazovima modernog vremena poput migrantskih pritisaka i bezbjednosnih prijetnji.
Glavni pregovarač je, govoreći na panelu „Povezivanje EU i zapadnog Balkana – Berlinski proces i dalje“, istakao da Crna Gora i sama nastavlja da preduzima korake u cilju razvoja nacionalne saobraćajne i energetske infrastrukture i promovisanja bliže ekonomske saradnje na regionalnom nivou, cijeneći da je dobro razvijena i međusobno povezana infrastruktura pokretač ekonomskog rasta i prilika za nova radna mesta kroz privlačenje stranih investicija.
Konferenciju je otvorio ministar vanjskih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto koji je poručio da je strateški interes EU da integriše Zapadni Balkan naglasivši da je to važno, kako zbog ekonomskih, tako i zbog bezbjednosnih aspekata. U vezi sa tim, iznio je očekivanje da će politika proširenja ostati visoko na agendi EU nakon izbora za Evropski parlament i formiranja nove Evropske komisije.
“Mađarska se zalaže za ubrzanje procesa proširenja. Naš interes je snažnija EU, a to je moguće jedino integracijom država Zapadnog Balkana”, poručio je Sijarto.
On je dodao da integracija država Zapadnog Balkana može doprinijeti konkurentnosti EU i poručio da će Mađarska nastaviti da investira u region, koji zauzima mjesto značajnog trgovinskog partnera toj državi.
Na konferenciji su učestvovali donosioci odluka, stručnjaci i predstavnici poslovne zajednice koji su, u okviru dva panela, razmijenili mišljenje o poslovnom okruženju i razvojnim konceptima Zapadnog Balkana, te načinima na koje Evropska unija, Njemačka i Mađarska mogu doprinijeti ekonomskom razvoju Regiona.
Istaknuto je da ekonomski razvoj igra važnu ulogu u procesu pristupanja EU, te da je, i pored dostignuća, potreban brži i snažniji razvoj regiona, s ciljem poboljšanja životnog standarda na Zapadnom Balkanu. U tom kontekstu je prenijeta podrška Mađarske i Njemačke ekonomskom razvoju regiona.