Politika

SD: Potrebne inicijative koje doprinose rasvjetljavanju ratnih zločina

Inicijative koje doprinose daljem rasvjetljavanju ratnih zločina su pozitivne i potrebne, a jačanje institucija koje se bave tim djelom i njegovim posljedicama veoma je važno, kazala je članica Predsjedništva Socijaldemokrata (SD) Marija Blagojević.
SD: Potrebne inicijative koje doprinose rasvjetljavanju ratnih zločina
MinaIzvor

Forum Bošnjaka Crne Gore (FBCG) zatražio je da se pri Skupštini ili Vladi formira istraživačko–dokumentacioni centar, koji bi prikupio i na odgovarajući način apsolvirao relevantne činjenice o svim slučajevima sa elementima zločina iz posljednje jugoslovenske ratne drame. 

Komentarišući tu inicijativu, Blagojević je rekla da je SD uvijek imao jasan stav da nijedan zločin ne smije proći, a da se ne procesuira i adekvatno kazni. 

Kako je navela, ratni zločini ne zastarijevaju i to je činjenica koja dodatno ukazuje na ozbiljnost tih krivičnih djela i posljedica koje proizilaze iz njih.

„Cijenimo da sve inicijative koje doprinose daljem rasvjetljavanju ratnih zločina jesu pozitivne i potrebne, ali pitanje samog njihovog institucionalizovanja svakako može biti predmet analize i razgovora“, kazala je Blagojević.

Prema njenim riječima, važno je permanentno jačati institucije koje se neposredno bave tim zločinima i njihovim posljedicama, prvenstveno sudstvo i tužilaštvo, jer oni moraju ispunjavati svoje nadležnosti u punom kapacitetu. 

„Jasno poručujemo da takvi zločini moraju dobiti sudski epilog i da institucije moraju u okviru svojih nadležnosti ozbiljno i odgovorno raditi svoj posao“, rekla je Blagojević.

Ona je kazala da sudski epilozi svih ratnih zločina predstavljaju jednu vrstu satisfakcije za porodice žrtava, iako je nemoguće nadomijestiti njihove žrtve. 

„Crna Gora mora biti zemlja u kojoj će se poštovati sva prava i procedure i u kojoj će pravda u svim slučajevima biti zadovoljena“, navela je Blagojević.

Kako je dodala, SD je jedna od rijetkih partija koja može reći da su ljudi koji se nalaze u njenim redovima i u najmračnijem vremenu devedesetih bili protivnici ratova i aktivno pozivali na njegovo zaustavljanje i suočavanje sa svim posljedicama koje su sukobi na tim prostorima izazvali. 

To je, kako je navela Blagojević, dio vrijednosti koje baštine i koje promovišu već nekoliko decenija. 

Ona je rekla da je sklad različitih vjera i nacija najveće bogatstvo koje Crna Gora ima, „bogatstvo koje je sačuvala i u tim najturobnijim vremenima i bila oaza za sve one koji su tražili utočište“.

„Naravno, to ne znači da smo, nažalost, bili imuni na neke nemile događaje koji su se dešavali na našoj teritoriji“, dodala je Blagojević. 

Prema njenim riječima, kultura sjećanja na jednom prostoru, bilo da su se direktno na njemu dešavali zločini, ili su se njihove posljedice reflektovale, posredno je veoma važan segment za suočavanje sa prošlošću. 

Ona je kazala da je potrebno graditi generacije koje će da pamte i da se sjećaju, jer je to jedini način da se takvi užasi nikada ne ponove. 

„Mi se često ponosimo antifašističkom prošlošću s punim pravom, ali moći ćemo u budućnosti da nastavimo da se ponosimo samo ako nove naraštaje naučimo kako izgledaju pojavni suptilni oblici fašizma, ako im objasnimo kako je, na primjer, genocid u Srebrenici mogao da se desi na koncu 20. vijeka“, zaključila je Blagojević.
 

Portal Analitika