Kako kažu, ne dešavaju se kvarovi kad je lijepo vrijeme, tako da oni uvijek rade u otežanim uslovima. U narednoj priči pokušaćemo da približimo koliko je posao u održavanju distributivne mreže zahtjevan, težak i rizičan.
“Od pretprošlog petka u Crnoj Gori je nekoliko dana duvao razoran vjetar koji je pričinio dosta štete na elektrodistributivnoj mreži. Velikih problema bilo je naročito na području danilovgradske opštine. Međutim, nij esu bili pošteđeni ni dalekovodi u centralnim i primorskom djelu države”, počeo je priču Dejan Pupović, elektromonter dalekovodne ekipe 35 kV Sektora za održavanje.

“U subotu je vjetar ozbiljno oštetio dalekovod 35 kV Virpazar Vranjina sa kojega se napajaju Zeta, Ponari i ostali djelovi toga područja. Duvao je jak vjetar, bio je na snazi crveni meteo-alarm, ali smo bili svjesni da posao ne može da čeka. Imamo iskustva sa takvim vremenskim uslovima. U ekipi sam bio sa kolegama Radovanom Jasnićem i poslovođom Rankom Terzićem. Na zateznom stubu je bio prekinut most i to se moralo sanirati”, dodao je Pupović.
Zbog skromnosti, nije veličao doprinos u sanaciji problema na mreži. Međutim, o njegovom poštenom odnosu prema poslu, požrtvovanosti i umijeću pričaju njegovi pretpostavljeni.

“Popeo se na dalekovodni stub visok oko 20 metara. Udari vjetra bili su jaki. Popeo se, ali je bilo potrebno da se krivim skalama, koje se kače na stub, približi mjestu kvara jer je drugačije bilo nemoguće doprijeti do prekinutog mosta. Nije bilo lako, a jak vjetar je otežavao posao. Ipak, uspio je sa kolegama da za neka dva sata osposobi dalekovod i korisnici su dobili napajanje”, kazale su kolege.
Pupović, pak, dodaje da je i proteklih dana dalekovodna ekipa 35 kV radila kao ispomoć kolegama u Danilovgradu, gdje je vjetar srušio veliki dio mreže.
Monteri se svakodnevno suočavaju sa izazovima, ali se posao završi najbrže što se može, iako je praćen i velikim naporom, i velikim rizikom. Teške trase, jak vjetar, snijeg i led cjelokupan posao čine još težim, ometajući montere da što prije saniraju kritična mjesta.
O izazovima koje je ova zima priredila dalekovodnoj mreži u predjelu Šavnika, govorio je elektromonter Regiona 7 Radun Aleksić.
“Ne postoji vazdušni vod niti provodnik koji može da izdrži mokar snijeg kada se zadrži na provodnicima, pa zaledi u toku noći, a sjutradan ga prekrije novi. To je ogroman dodatni teret u zateznim poljima, u dužini od nekoliko stotina metara. Prirodnu stihiju niko ne može kontrolisati, a mi iz ovih krajeva to najbolje znamo”, navodi Aleksić.

“Kod nas u Regionu 7 ove zime bilo je čestih intervencija, naročito na 10 kV vodovima. Najviše problema imali smo zbog dodatnog tereta, mada smo te probleme sa uspjehom i blagovremeno otklanjali. Nijesmo se štedjeli da ujutro poranimo, dok je još ‘površica’ da bi lakše i prije došli do mjesta intervencije i da bi naši korisnici dobili uredno napajanje električnom energijom. Mala smo ekipa, ali odabrana. Uz asistenciju naših inženjera, na terenu nema ničega što je nerješivo ili nemoguće. Od kada su u našu firmu došla dva izuzetna i sposobna inženjera Veselin Živković i Srećko Kotlica, više se radi na rekonstrukciji mreža i dalekovoda, ali sve nam to sa njima ide lakše. Valjda je ključ u njihovom profesionalnom i ljudskom pristupu i odnosu prema radnicima. Često smo na terenu mokri, umorni i promrzli. Međutim, i pored toga, kada bi ponovo trebalo da biram, odabrao bih i CEDIS i moje kolege i posao elektromontera”, zaključuje Radun Aleksić.
Kako je dalje istakao, inženjer Kotlica je uvijek rame uz rame sa ekipama, i svojim znanjem i energijom daje im vjetar u leđa da se sve započeto uspješno završi.
“Sredinom februara, zbog kvara na dalekovodu „Štuoc” ekipa održavanja Regiona 7 je isključila dionicu koja napaja vojni objekat na prelazu Štuoc. Toga dana zbog olujnog vjetra i obilnih padavina, ekipa nije bila u mogućnosti da krene prema vojnom objektu i obezbijedi mu uredno napajanje električnom energijom. Ali, već sljedećeg je ekipa koju su činili Zoran Kasalica, Ranko Knežević, Veselin Živković i ja, krenula u obilazak dalekovoda koji izlazi na Štuoc, a to je najsjeverniji vrh Durmitora, na nadmorskoj visini od 2.104 metra. Na putu do vrha ekipa se susrela sa brojnim poteškoćama”, ispričao je Srećko Kotlica.
“Nevrijeme i obilne padavine od prethodnih dana formirale su sniježne nanose i do tri metra. Sniježni pokrivač bio je potpuno nepogodan za vožnju motornih sanki koje je ekipa koristila. Uprkos čestim zaglavljivanjima motornih sanki, ekipa nije odustala od svog zadatka i uspjela je da pronađe kvar na dalekovodu. Nakon sedmočasovne borbe sa planinom i zamjenom polomljenih izolatora na dva rešetkasto-željezna stuba, riješen je problem napajanja električnom energijom”, zaključio je glavni inženjer za nadzemne vodove u Službi održavanja Regiona 7 Srećko Kotlica.
Bio je ovo djelić mozaika iz kojih se sastoji posao u održavanje elektroenergetske mreže. Nadamo se da smo uspjeli da dočaramo svu specifičnost ovog posla.

Deset kilometara kroz sniježne namete
Pupović je dalje ispričao o još nekim poslovima koje je sa kolegema iz dalekovodne ekipe 35 kV ove zime odradio.
“Bilo je ove zime još teških terena. Pomenuo bih rad na dalekovodu Sutomore Čanj, kada je palo 11 stubova. Takođe, pomenuo bih i dalekovod preko Pivske planine, gdje su snijeg i vjetar oborili dva dalekovodna čelična stuba. Teren je toliko bio nepristupačan da nam ni sanke u jednom dijelu nijesu pomagale. Putovali smo deset kilometara u jednom pravcu kroz sniježne namete, praćene maglom i jakim vjetrom. Kada smo stigli, uspjeli smo da nađemo rješenje i osposobimo dalekovod. Ipak, kada se uspješno uradi posao, puna su nam srca jer znamo da će ljudi na miru moći da nastave dnevne aktivnosti”, istakao je on.