RTCG o njemu navodi: "Jedan od najznačajnijih crnogorskih istoričara, akademik Branko Pavićević, prvi predsjednik Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, utemeljitelj i redovni član Dukljanske akademije nauka i umjetnosti. Rođen je u Nikšiću, gdje je završio osnovnu i srednju školu, a Pravni fakultet i studije na Institutu društvenih nauka u Beogradu. Nakon studija izabran je za asistenta Istorijskog instituta SANU, gdje je od 1951. proučavao crnogorsku pravnu istoriju. Doktorsku disertaciju „Stvaranje crnogorske države“, odbranio je 1954. Od sredine 1955. bio je na specijalizaciji na Rimskom univerzitetu, a istovremeno je započeo i istraživanja u rimskom, vatikanskom, mletačkom i bečkom arhivu. Na Katedri za istoriju Zapadnih i Južnih Slovena Istorijskog fakulteta u Moskvi boravio je, s prekidima, četiri godine, istražujući arhivsku građu o Crnoj Gori od XVIII do XX vijeka. Na temelju te građe objavio je tri monografije: „Crna Gora u ratu 1862.“, „Knjaz Danilo Petrović Njegoš“ i „ Petar I Petrović Njegoš“. Pripremio je samostalno ili s drugim istoričarima jedanaest tomova istorijskih izvora o crnogorskoj istoriji, a u periodičnim publikacijama objavio nekoliko stotina rasprava, ogleda i članaka. Pored naučnog i prosvjetno-obrazovnog, značajan je i društveno-politički angažman akademika Pavićevića. Bio je član Predsjedništva CK KP Crne Gore, član CK KPJ i poslanik u Skupštini SFRJ. U julu 1941. učestovao je u pripremanju ustanka u rodnim Pješivcima, a potom u antifašističkoj oslobodilačkoj borbi do kraja rata. Svojim djelom i javnim angažmanom, akademik Branko Pavićević čitavog se života zalagao za Crnu Goru i njenu afirmaciju." (RTCG, Kalendar - 13. mart, Izbor i priprema: Č. Đurđić)
O nastanku dva Njegoša djela - Luče mikrokozma i Ogledala srpskog, akademik Pavićević je u knjizi "Sazdanje crnogorske nacionalne države 1796-1878" (CID, Podgorica, 2007), pisao:
"Jedno od djela Njegoševe velike trilogije, Luča mikrokozma, pojavilo se u Beogradu 1845, u knjigopečatnji Srpske knjaževine, posvećeno piščevom nastavniku - Simu Milutinoviću. . . Vladika je, istovremeno ili gotovo istovremeno, sačinio i svoju znamenitu antologiju Ogledalo srpsko (u rukopisu Ogledalo crnogorsko)" (link za knjigu na portalu Montenegrina)
Zabilješku da je u rukopisu Ogledalo srpsko Njegoš naslovio kao Ogledalo crnogorsko ostavio je Vuk Karadžić.
Vjerovatno je Njegošev originalni naslov promijenio Simo Milutinović Sarajlija.
O tome kako je u Beogradu preinačen naslov Ogledalo (crno)gorsko u - Ogledalo srpsko pisao je i Sreten Zeković u knjizi "Simo Milutinović, Petar I i Njegoš" (Cetinje, 2013), pročitajte sa faksimilâ strana 97 i 98:

