Njih je uručio direktor Uprave Predrag Mitrović koji je zahvaljujući se prisutnima na ljubavi i emociji koju gaje prema zemlji svog porijekla, a koju su njihovi preci napustili u potrazi za boljim životom i prije sto godina. On je kazao da upravo ona čini da Crna Gora traje vječno.
“Crna Gora vam je na tome zahvalna, zahvalna što ljubav prema matici prenosite na mladje generacije i što ste most saradnje izmedju vaše sadašnje domovine Republike Turske i vaše otadžbine Crne Gore”, poručio je Mitrović
Direktor Mitrović je sa saradnicima posjetio dijasporu, a tom prilikom je po prvi put posjetio crnogorsku staru dijasporu na egejskoj obali i to u Izmiru, Ajvalik-u, Kučukoj-u, Gomeč-u i Burhaniji.
“U egejskoj oblasti pretežno žive iseljenici iz Crne Gore koji su te prostore naselili početkom 20. vijeka, neposredno nakon balkanskih ratova, a drugi talas iseljavanja u ove krajeve datira s početka druge polovine 20. vijeka. Istovremeno, direktor Uprave je posjetio i Istanbul gdje se susreo i razgovarao sa predstavnicima dva udruženja koje okupljaju okupljaju ljude porijeklom iz Crne Gore i to: Montenegro Karadag i Bosna Sandžak”, navode iz Uprave.
On je najavio i brojne projekte koje Uprava ima u planu da realizuje, a to su: škola jezika i kulture koja se organizuje u Crnoj Gori u ljetnjim mjesecima, raspodjelu sredstava kojima će se sufinansirati projekti organizacija dijaspore, dodjelu nagrada istaknutim iseljenicima i iseljeničkim organizacijama, organizaciju Dana dijaspore koji će se ove godine održati u Baru, 29-tog jula.
Kako je saopšteno iz Uprave, iako se radi o staroj dijaspori koja u Turskoj živi i preko sto godina, interesovanje za posjetu predstavnika Uprave je bilo ogromno, pa je tih dana na egejskoj obali i istanbulskoj opštini Bajrampaša, gdje živi najveći broj naših ljudi, vladala posebna atmosfera.
“Zbog velikog interesovanja organizovano je i više sastanaka, druženja i razgovora sa našim iseljenicima na kojima su predstavnici Uprave odgovarali na pitanja i pružali informacije na teme karakteristične za stariju emigraciju, a to su: mogućnosti učenja jezika, uslovi za sticanje ili povraćaj crnogorskog državljanstva, mogućnost investiranja u Crnu Goru, mogućnost kupovine nekretnina, regulisanja boravka”, navode oni.
Kako su istakli, potomci naših iseljenika raznih generacija ponosno slave i čuvaju uspomenu na zemlju svog porijekla Crnu Goru, koju žele da posjete neko iz emotivnih, a neko iz praktičnih, ekonomskih razloga.
Zanimljivo je i da većina druge generacije naših iseljenika u Turskoj, tečno govori naš jezik, što nije slučaj sa mlađim generacijama.
“Upravo iz tog razloga Uprava za dijasporu će u narednom periodu sa udruženjima naših iseljenika u ovoj zemlji, a u saradnji sa Ministarsvom prosvjete, raditi na organizaciji kurseva i škola jezika i kulture Crne Gore. S tim u vezi, direktor Mitrović je svoju posjetu Istanbulu iskoristio i za susret i razgovor sa predstavnicima Udruženja studenata iz Crne Gore koji će biti i angažovani u ovom projektu”, dodaju uz Uprave za dijasporu.
Takođe, kako ističu, u okviru ove radne posjete organizovani su i susreti sa predsjednicima opština Ajvalik i Burhanije u kojima živi veći procenat naših iseljenika.
Pomoć u organizaciji posjete pružili su naši iseljenici iz Istanbula Bedri Gul (Šefko Muković) i Erko Ibar (Brđanin), inače osnivači udruženja Montenegro-Karadag iz Istanbula.