Johanes Han je istakao da neke balkanske države uzimaju velike kredite iz Kine za infrastrukturne projekte što, kako tvrdi, povećava rizik za dugoročniju štetu u njihovim slabim ekonomijama.
"Kina nikada nije vodila računa o tome da li je zemlja sposobna da plati svoje zajmove. Ako ne može da plati, postoje pritisci da se projekti prebace u kinesko vlasništvo", naveo je Han.
Dodao je da evropejci možda nisu najbrži, možda zahtjevaju više od drugih, ali su najpošteniji partneri na kraju.
Han je u intervjuu za Fajnenšel tajms naveo zabrinutost zbog uticaja Pekinga koji bi mogao predstavljati dodatni izvor nestabilnosti, prenosi MIA.
"Možda smo precijenili Rusiju, a potcijenili Kinu, a objema treba da damo adekvatno mjesto", poručio je Han.
Britanski list piše da Kina u posljednje vrijeme znatno investira na Balkanu u okviru platforme "16+1" u koju je uključeno i 11 zemalja članica EU i pet država koje nisu članice– Sjeverna Makedonija, Albanija, BiH, Crna Gora i Srbija.
Prema podacima Centra za strateške međunarodne studije, više od polovine od ukupno 9,4 milijarde dolara koji su uložene u 16 zemalja u 2016. i 2017. namijenjene su zemljama koje nisu članice Unije.
Han je naveo da su Češka i Poljska postale pažljivije kad je riječ o kineskim investicijama, nakon optužbi SAD za špijunažu kineske kompanije "Huavej".
Han je, komentarišući politiku na Balkanu, rekao da očekuje da će Prespanski sporazum koji je nedavno potpisan između Grčke i Sjeverne Makedonije proizvesti domino efekat u cijelom regionu.