Politika

Imponuje podrška koju Grčka pruža, doprinesimo boljoj budućnosti

Danas je predsjednik Grčke prvi put posjetio Crnu Goru od obnove nezavisnosti i to u vrlo delikatnom političkom trenutku. Podrška koju Grčka pruža imponuje, a ovo je izuzetna prilika da se odgovori na pitanja i da se doprinese boljoj budućnosti - poručio je predsjednik Crne Gore, Milo Đukanović nakon današnjeg sastanka sa predsjednikom Grčke Prokopisom Pavlopoulosom u vili Gorica.
Imponuje podrška koju Grčka pruža, doprinesimo boljoj budućnosti
I.D.
I.D.Autor
Portal AnalitikaIzvor

''Ovo je prva posjeta predsjednika Grčke od obnove nezavisnosti i to je izuzetna prilika. Posjeta stiže u vrlo delikatnom političkom trenutku ne samo u Crnoj Gori nego u regionu, odgovorimo na važna politička pitanja i doprinesimo boljoj budućnosti'', kazao je Đukanović.

Kako je dodao, stanje u regionu je neuporedivo bolje nego ranije.

''Stanje u regionu neuporedivo je bolje nego ranije. Region je jako napredovao i pogodovala je podrška koju je Grčka pružala i koju danas pruža. Jako nam imponuje jer podrška ne stiže samo od Grčke nego i od drugih država'', istakao je Đukanović.

Naveo je da je zadovoljan ekonomskim rastom naše zemlje.

"Ono sto smo priželjkivali kao trend rasta od četiri do pet odsto se ispunilo i sada nam je cilj da to traje, što može dovođenjem investitora u Crnu Goru", objasnio je predsjednik Crne Gore.

potpisivanje-dokumenta-2

Predsjednik Grčke, Prokopis Pavlopoulos je siguran da će se poboljšati, već ustaljeni dobri odnosi između Crne Gore i Grčke.

''Ova posjeta ima istorijsko značenje jer je prva od nezavisnosti. Sigurno je da će ova posjeta poboljšati već dobre odnose između nas. Uvijek smo se nalazili na pravoj strani istorije i zajedno promovisali kulturu i demokratije. Naša vojna i odbrambena saradnja počela je 2007. godine. Želim da naglasim da je Grčka uvijek za napredak ka EU svih zemalja zapadnog Balkana. Mi imamo jednu misiju, a to je mir i saradnja na Balkanu, jer je u prošlosti Balkan mnogo toga proživio. EU je prostor koji nam dozvoljava da živimo u miru'', kazao je Pavlopoulos.

Pavlopoulos poručuje da narodi koji žele da uđu u EU prvo moraju da riješe nesuglasice koje imaju sa susjedima.

"Imamo jednu misiju, a to je mir i saradnja na Balkanu, jer je u prošlosti Balkan mnogo toga preživio. Prostor Evropske Unije nam dozvoljava da živimo u miru. Narodi koji žele da uđu u Evropsku Uniju moraju što prije toga da riješe nesuglasice koje imaju sa susjedima. Ispiti koje prolaze zemlje su strogi, ali Evropska Unija ne može biti jaka bez tih zemalja", naveo je.

Predsjednik Grčke je naglasio da je za napredak ka Evropskoj Uniji svih zemalja zapadnog Balkana.

Naveo je primjer Kipra.

“Turska drži pod okupacijom jedan dio Kipra. Govorim Turskoj da je to evropsko pitanje. Kipar kao članica EU mora da ima svoj suverenitet i pozivam se na ugovor o stvaranju EUi o pravima i obavezama. Ovaj slučaj je grubo kršenje međunarodnog prava. Ne može da postoji članica EU a da na njenoj teritoriji postoje vojne snage druge zemlje”, naglasio je grčki predsjednik.

Naveo je da Grčka želi Tursku u Evropskoj Uniji.

“Poručujemo im da ako želi evropsku perspektivu onda ta zemlja mora da poštuje evropsko pravo i prijateljske odnose prema susjednim državama, posebno ugovore o granici sa Grčkom. Turska mora da poštuje granice EU. Pozivam se na ugovore iz Lozane i Pariza”, kazao je Pavlopoulos.

On je naglasio da Turska mora da implementira te ugovore i evropske pravne tekovine.

On je naglasio i da se Grčka ne protivi evropskoj perspektivi Albanije.

“Albanija mora da ispoštuje temeljna ljudska prava, a to je i pravo na svojinu. Ako Albanija ne poštuje ova prava onda ne poštuje ni Evropu.
Prošlost moramo da ostavimo za sobom i da se okrenemo budućnosti. Toplo se zahvaljujem Đukanoviću i čestitam na putu ka EU. Želim da se uskoro ponovo sretnemo u Atini i nastavimo dijalog”, zaključio je Pavlopoulos.

Portal Analitika