
- Veoma smo svjesni da na protestima ima i nezadovoljnih građana političkim ambijentom i zbog toga DPS želi razgovor koji iniciramo već dvije i po godine. Taj dijalog, o svim temama koje su od interesa za građane Crne Gore, mora da se vodi demokratski u institucijama i vjerujem da smo svi u tome saglasni – kazao je Rakočević.
POBJEDA: Kako komentarišete to što je protest, kako ga organizatori nazivaju, građanski, odnosno bez stranačkih obilježja?
RAKOČEVIĆ: Dopustite da vam, najprije, prenesem utisak DPS-a o protestima - riječ je o političkim protestima, čiji su glavni akteri, i to sve transparentnije kako vrijeme promiče, opozicione partije i njihovi medijski mentori. Sakriveni iza građanskog koncepta protesta imaju samo jedan cilj - da smijene vlast na ulici nakon što bezuspješno godinama pokušavaju da to urade na izborima.
U DPS-u smatramo da je sasvim legitimno protestovati, legitimno je i boriti se za vlast, međutim, niti je legitimno, niti legalno pokušavati vaninstitucionalno mijenjati političku klimu i rušiti sistem - to je drugo ime za rušenje države.
POBJEDA: Opozicija je odlučila da ne prisustvuje zasi jedanju Skupštine, nakon poziva demonstranata na bojkot parlamenta. Kako to komentarišete, kao i njihovu najavu bojkota svih narednih izbora?
RAKOČEVIĆ: Bojkot obaveza u Skupštini od opozicije, a istovremeno uživanje svih poslaničkih privilegija ruganje je građanima i nepoštovanje države. Odavno smo već morali ustvrditi da je opozicioni bojkot Skupštine redovno stanje.
To brine i upozorava da nam je potrebno značajno političko zrijevanje da bi dostigli evropski nivo civilizovanosti. Kao što znate, skupštinska većina je u prethodnom periodu, u kojem je opozicija bila van parlamenta, usvojila brojne zakone koji su imali za cilj ekonomsko jačanje države, finansijsku konsolidaciju i jačanje vladavine prava. Odlični rezultati su postignuti predanim radom Vlade i kontinuiranim doprinosom Skupštine.
Nije, dakle, postojao zastoj bez obzira na opozicioni bojkot. Ipak, evidentno je da je rad kvalitetniji kada je opozicija na svom radnom mjestu.
Evropski zvaničnici su im jasno sugerisali da je Skupština jedina adresa za razgovor i unapređenje ukupnog sistema, uključujući izborne zakone koji treba da unaprijede ambijent pred naredne parlamentarne izbore. Očekujem da će se opozicioni poslanici vratiti gdje im je mjesto, kao što su to radili i do sada, nakon kraćih političkih eksperimenata.
POBJEDA: Opozicija traži formiranje tehničke vlade koja bi pripremila uslove za, kako oni navode, fer izbore. Ima li u DPS-u spremnosti za razgovor o tome?
RAKOČEVIĆ: Crna Gora je vjerovatno jedna od rijetkih zemalja na svijetu koja je konstituisala Vladu izbornog povjerenja 2016. godine. Opozicija je tada tražila sva najvažnija mjesta u Vladi, kontrolna mjesta na svim nivoima u lokalnom i državnom aparatu.
Dobila je tada opozicija i više nego što je tražila i na kraju jedino što nije dobila bili su izbori. Nakon dogovora da će se prihvatiti rezultati izbora koje će pripremiti ,,zajednička“ Vlada opozicije i pozicije, crnogorska opozicija opet nije priznala rezultate izbora i to tek onda kada su naši koalicioni partneri, prirodno, izabrali da nastavimo zajednički evropskim i evroatlantskim putem. Opet ulaziti u takve scenarije tehničkih vlada je besmisleno. Tom logikom ne bi bilo važno ko nudi građanima bolju programsku viziju razvoja države i društva i ko pobjeđuje na izborima - u svakom mandatu bi bez obzira na volju građana, državom upravljao ko stigne. Ne djeluje logično.
(opširnije u Pobjedi)