Smanjejne proizvodnje uzrokovano je sunovratatom u auto-industriji, ali i zbog globalnih trgovinskih tenzija i neizvjesnosti oko Bregzita.
Industrijska proizvodnja pala je za 0,8 odsto, što je znatno ispod očekivanja tržišta i prognoziranog rasta od 0,5 odsto, saopštila je danas njemačka statistička kancelarija, a prenosi agencija Rojters.
Međutim, podatak za decembar je značajno revidiran naviše, na rast od 0,8 odsto u odnosu na ranije objavljeni pad od 0,4 odsto.
Proizvodnja automobila je u januaru, na mjesečnom nivou, pala za čak 9,2 odsto, pokazali su odvojeni podaci njemačkog Ministarstva ekonomije.
Razlog tome su vanredni faktori, poput štrajkova dobavljača, ali i pad tražnje za dizel automobilima i skupe investicije u električna i samoupravljajuća vozila.
Njemački izvoz je, prema sezonski prilagodjenim podacima, stagnirao u januaru na mjesečnom nivou, dok je uvoz porastao za 1,5 odsto, što znači da je trgovinski suficit smanjen na 18,5 milijardi eura.
Neočekivano slabi podaci sugerišu da će njemačka ekonomija vjerovatno zabilježiti skroman privredni rast u prvom kvartalu, nakon što je u prethodnom tromjesečju "za dlaku" izbegla recesiju, navodi britanska agencija.
Njemački list "Handelsblat" je, pozivajući se na jedan dokument Ministarstva finansija, prenio da je zvanični Berlin već srezao projekciju privrednog rasta za ovu godinu na 1,0 odsto sa ranijih 1,8 procenata zbog usporavanja svjetske ekonomije, rizika koji proističu iz eskalacije globalnih trgovinskih sukoba, i političkih faktora poput Bregzita i budžetske situacije u Italiji.