Izvršni direktor Toby McCartney rekao je da je otvaranje prve fabrike "važna prekretnica".
On je rekao da će to pomoći da se uhvati u koštac i sa plastičnim otpadom i sa oštećenim putevima.
Nova fabrika će granulirati smeće koje bi inače otišlo na deponiju. Granule se pomiješaju s aktivatorom, a zatim se spremi za pakiranje u proizvođače asfalta.
Kompanija je saopštila da ovom mješavina koja se koristi sa bitumenom (koji se inače koristi u proizvodnji asfalta) obuhvati veća površina i poboljša kvalitet, čime se smanjuje korišćenje fosilnog goriva.
Analiza Kevina Kina, dopisnika BBC Scotland
Ako su tvrdnje kompanije tačne u vezi otpornosti i izdržljivosti svog proizvoda, plastični putevi bi mogli da unesu značajne izmijene.
Svi znamo kakvu smetnju izazivaju rupe i oštećenja na putevima. Ako ih možemo smanjiti, a otpadnu plastiku korisno upotrijebiti, to je dvostruka dobit.
U konvencionalnoj gradnji puteva koristi se sirova nafta za proizvodnju bitumena koji veže stijene, kamenje i pijesak. Novi proces zamjenjuje dio nafte plastikom, u kojoj je dio nafte takođe "tajni sastojak".
Probe su vršene korišćenjem ove smjese za pokrivanje puteva u nekoliko područja, uključujući Dumfries i Galloway i Aberdeenshire.
MacRebur kaže da oni rade i sa kompanijom Tesco da poprave neke od njihovih parkirališta. Upravo su se dogovorili za posao vrijedan 1,6 miliona funti sa Ministarstvom saobraćaja da testiraju tehnologiju u Cumbriji.
Povjerenje u njihov proizvod raste, toliko da su sada otvorili prvu fabriku u blizini Lockerbieja kako bi mogli sami napraviti reciklirane plastične granule umjesto da ih kupuju.
Ipak mora se sačekati i vidjeti šta će škotska zima učiniti za njihove tvrdnje o novom proizvodu. I njihove probne puteve.
McCartney je rekao: "Naša tehnologija znači da ne samo da možemo pomoći u rješavanju problema plastičnog otpada, već i proizvoditi puteve su otporniji na meteorološke neprilike, jer se smanjuje broj oštećenja, pukotina i rupa.
"To je zato što su naši putevi fleksibilniji zahvaljujući svojstvima plastike koja se koristi u njima, pa iako MacRebur put izgleda isto kao i bilo koji drugi, ipak ima poboljšanu snagu i izdržljivost."
"Naša tehnologija također znači da u mješavini nema plastičnih mikro kuglica i čak možemo ponovo reciklirati cestu na kraju njenog vijeka trajanja, stvarajući kružnu ekonomiju koja je održiva i isplativa."
MacRebur putevi su već postavljeni širom svijeta od Australije do Yorkshire-a koristeći plastični otpad koji se prerađuje od strane kompanija za otpad.
Nova fabrika, koja je stvorila 12 radnih mjesta, dovodi preradu i u lokalna područja s nadom u izgradnju novih postrojenja širom Europe.
Gospodin McCartney je rekao: "Naš krajnji cilj je da se lokalno smeće koristi za izgradnju i pokrivanje lokalnih puteva, a MacRebur fabrike će nam pomoći da to postignemo dopuštajući da se otpadna plastika obradi i pomiješa sa našim aditivom i upotrebi za izradu novog asfalta."
Prevod: T.Đ.
Foto i video: FB MacRebur, BBC News