Kako su pojasnili, izmjene ovog aktu, kao i postojeća rješenja, mogu se smatrati diskriminatornim, ograničavajućim i, čak, pogubnim po društvo u cjelini. Kažu da postojeći akt restriktivno uređuje oblast ostvarivanja prava na obaveznu zdravstvenu zaštitu i postavlja vremenske odrednice koje su neopravdane u smislu ograničavanja prava na obaveznu zdravstvenu zaštitu koja bi morala biti uređena Zakonom o radu ili njemu srodnim zakonima.
- Još jedna od bitnih stavki koje se nijesu regulisale niti jednom izmjenom Zakona do sada, a to je da Fond za zdravstveno osiguranje ne bi trebalo da obavlja kontrolu isplata i visine zarade u slučaju spriječenosti za rad, već organ koji direktno ima veze sa uplatama doprinosa građana, a to je Poreska uprava.
Stoga je potrebno brisati stav 1 i stav 2 iz clana 14 postojećeg Zakona – rekli su oni. Neophodno je, takođe, kako dodaju, definisati i vrijednost, odnosno tačan procenat kolika može biti najviša participacija za osiguranike, kao i koje grupe osiguranika će biti izuzete iz obaveze da je plaćaju. - Radi zaštite socijalno ugroženih grupa građana, ali i svih obveznika zdravstvenog osiguranja, potrebno je utvrditi maksimalnu visinu obavezne participacije građana, kao i koja grupa lica će biti izuzeta.
Teret plaćanja participacije će pasti na radno aktivno stanovništvo, koje i plaća zdravstvenu zaštitu, pri čemu ovaj Zakon ne pruža ni minimum pravne sigurnosti za lica koja uredno plaćaju svoje obaveze prema državi, a nastale po osnovu rada time što jednu ovakvu odredbu ostavlja nejasnom – naveli su saopštenju.
Smatraju i da je potrebno ovlastiti izabranog doktora za odrasle, kao i za žene, da vode i odgovaraju za bolovanja do 60 dana. Saopštili su i da im je cilj da ovaj Zakon ne bude diskriminatoran prema ženama, teško oboljelim licima i njihovim porodicama koji su ujedno i ranjive grupe, te zato traže da se izbrišu svi članove iz Zakona koje diskriminišu žene koje su na porodiljskom, odnosno trudnicčkom bolovanju, a tiču se visine zarade koja im se refundira.
- Smatramo da se radi o diskriminaciji pacijentkinja i poslodavaca koji uredno izmiruju svoje obaveze, a sve zbog ranijih zloupotreba - rekli su oni. Kako kažu, mora se ići ka tome da se izmijene članovi koji regulišu refundaciju sredstava u slučaju teških oboljenja osoba, članova porodice ili djeta kako bi se izbjegli dodatni nameti za one osobe koje su ionako izložene visokom riziku po život.