
Sporazume je prihvatio Viši sud u Podgorici i postupci su pravosnažno okončani. Radi se o predmetima koji su u javnosti poznati kao ,,budvanski predmeti“, saopštila je za Pobjedu specijalna tužiteljka Lidija Vukčević.
ZAPLJENA CIGARETA
Ona je kazala da je u toku 2018. godine SDT u tri predmeta za zapljenu cigareta oduzelo od okrivljenih lica veću količinu robe čija ukupna vrijednost prelazi 10 miliona eura.
- U jednom predmetu je podignuta optužnica protiv jednog fizičkog lica zbog krivičnog djela zlou potreba položaja u privrednom poslovanju iz čl. 272 st. 3 u vezi st.1 i 2 Krivičnog zakonika Crne Gore. U toku postupka je sa okrivljenim licem zaključen sporazum o priznanju krivice koji je prihvaćen od strane suda i izrečena je zatvorska kazna, zatim novčana kazna kao sporedna u iznosu od 40.000 eura i uplata u humanitarne svrhe u iznosu od 10.000 eura. Istovremeno je izrečena mjera bezbjednosti oduzimanja predmeta od okrivljenog i to 3.938.000 paklica cigareta čija ukupna vrijednost prelazi 10 miliona eura – navela je Vukčević.
Prema njenim riječima, u druga dva predmeta je podignuta optužnica protiv 25 fizičkih i dva pravna lica zbog krijumčarenja cigareta inostranog porijekla koje su skladištene u slobodnoj carinskoj zoni Luke Bar, sa ciljem da se prodaju na sivom tržištu na teritoriji Crne Gore, u ukupnoj količini od oko 42.000 paketa, čija ukupna vrijednost iznosi oko 40 miliona eura.
Kako navodi, u predmetu po nazivom „Vardar“ SDT je pokrenulo krivični postupak protiv 83 fizička i 56 pravnih lica zbog krivičnih djela stvaranje kriminalne organizacije i utaja poreza i doprinosa.
- U toku postupka putem ekonomsko-finansijskog vještačenja utvrđeno je da su okrivljena lica utajila porez u ukupnom iznosu od 1.829.296,69 eura. Do sada je od okrivljenih pravnih lica izvršen povraćaj protivpravno stečene imovinske koristi tako što je u korist Poreske uprave uplaćen ukupan iznos od 1.104.781,52 eura - istakla je naša sagovornica.
SPORAZUMI
U toku prošle godine, kako ističe, Specijalno državno tužilaštvo je zaključilo 43 sporazuma o priznanju krivice sa izvršiocima krivičnih djela iz oblasti organizovanog kriminala.
- U svim zaključenim sporazumima kazne su zatvorske, s tim što je u nekim sporazumima kumulativno sa zatvorskom kaznom kao sporedna kazna utvrđena i novčana kazna, dok je u nekim sporazumima utvrđena i novčana uplata u humanitarne svrhe. Tako su na osnovu ovih sporazuma utvrđene novčane kazne u ukupnom iznosu od 113.242 eura, a u humanitarne svrhe uplaćeno je 145.500 eura- istakla je Vukčević
(opširnije u Pobjedi)