
Milorad Mitrović (NVO Breznica) je uoči početka saslušanja protestovao zbog nedolaska ministara, ističući da ovim pokazuju odnos prema NVO sektoru.
„Možda oni smatraju da ne treba da pričaju sa nama, a ako je tako neka to otvoreno kažu“, istakao je Mitrović.
Predsjednik odbora Petar Ivanović (DPS) pojasnio je da su ministri i članovi odbora iz redova opozcije uredno pozvani na sjednicu i da nije obaviješten o razlozima njihovog nedolaska.
Aleksandar Perović (NVO Ozon) naveo je da je saslušanje iznuđen potez zbog jednosmjerne komunikacije sa državnim institucijama, ističući da im nije namjera da se problem politizuje, tim prije što na sjednici nema predstavnika opozicije.
„Želimo da se otvori debata o stanju životne sredine rijeke Tare. Nedavno smo obilazili cijelu dionicu Smokovac – Mateševo. Razgovarali smo i sa radnicima i sa mještanima. Gradilišta su otvorena i nema stražarskih službi. Radnici nemaju identifikacione kartice, voze se neregistrovana terenska vozila... Tokom izvođenja radova postoji čitav niz bespotrebnih ekoloških šteta, poput devastacije pritoka Tare u koje se izlivaju ulje i hemijske supstance, nekontrolisano se odlaže otpad... O svemu imamo foto zapise“, naglasio je Perović.
Predstavnici Ministarstva turizma su kazali da se svi radovi izvode u skladu sa revidiranim glavnim projektom i tehničkom dokumentacijom, te da, osim inspekcijskih službi, italijansko- francuski konzorcijum nadgleda da li se radovi sprovode u saglasnosti sa glavnim projektom.
Generalna direktorica Direktorata za životnu sredinu Ivana Vojinović navela je da je u protekle godine bilo 60 inspekcijskih nadzora i da je izrečeno stotinak mjera i smjernica, napominjući da je strogo zaštićeni kanjon rijeke Tare daleko od lokacija na kojima se izvode radovi.
Član odbora Mirsad Murić (DPS) podvukao je da se ne može izgraditi autoput, a da se ne ugrozi životna sredina.
„Postoji obaveza remedijacije za slučajeve gdje je narušena životna sredina“, podsjetio je Murić.
Mitrović mu je odgovorio da se pribojava da se stanje neće moći popraviti u određenim segmentima.
„Bojim se da će remedijacija biti površna i da se u nekim segmentima neće moći vratiti u prvobitno, ili bolje stanje“, rekao je Mitrović.
Predrag Sekulić (DPS) istakao je da je Skupština u proteklom periodu donijela čitav niz zakona kako bi se šteta po ekosistem rijeke Tare svela na najmanju moguću mjeru.
„Najvažnije je da upozoravamo na moguću opasnost i da zaštitu dovedemo na najveći mogući nivo“, poručio je Sekulić.