Dekanu Pravnog fakulteta Velimiru Rakočeviću ističe mandat sredinom maja, kada će ga zamijeniti profesorica Aneta Spaić. U intervjuu za Pobjedu analizirao je kako je protekao njegov trogodišnji rad i izdvojio da je najviše ponosan na studente kojima je ,,širom otvorio vrata fakulteta“. Studenti su, kako je rekao, bili glavni promoter najznačajnijih vrijednosti fakulteta i njegova najveća podrška tokom svih prethodnih godina.
Fakultet na čijem je čelu proteklih sedmica je u žiži i zbog toga što su profesori doveli u pitanje održivost novog modela studija 3+2+3, koji se primjenjuje od septembra prošle godine. Poručili su da ova ustanova mora da se vrati na stari sistem studiranja, 4+1+3, ako se ne riješi pitanje neusklađenosti novog modela sa tržištem rada. Prema riječima Rakočevića, neće biti potrebe za tim jer će se problem riješiti na način što će se uskladiti sporna normativa.
POBJEDA: Postoji li nešto u Vašem proteklom trogodišnjem mandatu što mislite da ste mogli bolje da uradite?
RAKOČEVIĆ: Vjerovatno se može i bolje i više, a ja sam dao sve od sebe da unaprijedim instituciju koju sam vodio u prethodnom mandatu.
POBJEDA: Da li, možda, neku ideju nijeste uspjeli da realizujete?
RAKOČEVIĆ: Najveći dio planiranih aktivnosti je u cjelosti realizovan. Jedan manji broj aktivnosti je u fazi realizacije, a za neke dobre ideje stvorili smo pretpostavke za njihovo ostvarenje.
POBJEDA: Kakvo ste stanje na Pravnom fakultetu zatekli kada ste preuzeli funkciju dekana i u kakvom ga stanju ostavljate nakon tri godine?
RAKOČEVIĆ: Fakultet je od svog nastanka uvijek bio na čvrstim temeljima u šta sam se i ja uvjerio prilikom preuzimanja funkcije dekana. Moja obaveza je bila da permanentno radim na jačanju ove prestižne institucije na čemu sam svakodnevno izgarao. Neću pretjerati ako kažem da naš fakultet po svim relevantnim pokazateljima danas predstavlja respektabilnu instituciju pravnog znanja.
POBJEDA: Profesori sa crnogorskih pravnih fakulteta nedavno su poručili da nije dobar novi model studiranja 3+2+3 zato što trogodišnje studije nijesu prepoznate na tržištu rada. Negodovali su što Zakon o pripravnicima propisuje da visokoškolac mora da ima četiri godine okončanih studija kako bi odradio pripravnički u tužilaštvu i sudstvu. Kako gledate na taj problem i na koji način očekujete da će se riješiti?
RAKOČEVIĆ: Pravni fakultet od studijske 2017/2018. godine primjenjuje dominantan evropski model studiranja 3+2+3, što je garant dostizanja standarda kvaliteta i uključivanja naših studenata u proces mobilnosti. Ovaj problem će se riješiti kroz kreiranje normativne osnove koja će biti kompatibilna sa novim programom studija na UCG.
POBJEDA: Novi model studiranja je počeo da se primjenjuje od septembra prošle godine, a kritike na tu novinu dolaze kako od profesora, tako i od studenata. Žale se na preopterećeno gradivo, slabo organizovanu praksu koja bi trebalo da se sprovodi u iznosu od 25 odsto… Jeste li imali pritužbi studenata i profesora povodom toga, odnosno jeste li na Vijeću razgovarali o novom modelu studija?
RAKOČEVIĆ: Naša je obaveza da dosljedno realizujemo akreditovani studijski program. Pošto sam svakodnevno u neposrednom kontaktu sa studentima nijesam imao primjedbi na nastavni proces, a na sjednicama vijeća, posebno Komisije za kvalitet, kontinuirano razgovaramo o svim segmentima studijskog programa.
POBJEDA: Na Pravnom fakultetu trebalo je još prošle godine da se otvori sudnica u kojoj bi se, kroz saradnju sa crnogorskim sudovima, odvijala prava suđenja, ali se to još nije realizovalo. Zašto nije i kada će?
RAKOČEVIĆ: To je jedan o značajnih projekata čija je realizacija u završnoj fazi. Kasnilo se isključivo zbog složenih procedura tendera. Mi smo uradili sve sa svoje strane naročito u dijelu obezbjeđenja sredstava i stvaranja drugih pretpostavki da se posao dovede do kraja, ali ne na uštrb kvaliteta. Otvaranje sudnice očekujem u najskorijem roku. Naglašavam da sve projekte finansiramo samostalno što nam je omogućilo domaćinsko poslovanje, odnosno velike uštede koje smo ostvarili u prethodnom periodu.
POBJEDA: Godišnje ste upisivali oko 240 brucoša. Koliko njih u prosjeku izgubi status redovnog studenta i imate li povratnu informaciju gdje se uglavnom zapošljavaju oni koji okončaju fakultet?
RAKOČEVIĆ: Pravni fakultet UCG završavaju samo najbolji studenti. Imajući u vidu vrlo zahtjevan studijski program, jedan broj studenata izgubi status redovnog studenta, ali oni imaju mogućnost da kasnije dodatnim angažovanjem ponovo pređu na budžet. Naši diplomci pokrivaju najznačajnija radna mjesta u elitnim pravnim institucijama, ne samo u našoj državi, nego i u institucijama internacionalnog karaktera.
POBJEDA: Ranije ste nabavili softver protiv plagijarizma preko kog provjeravate radove studenata/ kinja. Koliko radova ste do sada provjerili i kakvi su rezultati?
RAKOČEVIĆ: Ovaj vid provjere je uveden prije svega da bi se preventivno djelovalo u cilju sprečavanja plagijarizma. Svaki rad prije završne faze prolazi softversku provjeru. Ukoliko nije urađen u skladu sa standardima pravilnog citiranja i referenciranja, rad se vraća kandidatu da nedostatke otkloni. Takvih slučajeva je bilo, ali nakon dodatne korekcije svi su ispunili uslove za odbranu.
POBJEDA: Često ukazujete na važnost prakse studentskih razmjena i međunarodne saradnje. Koliko studenata je na razmjeni, van Crne Gore, a koliko je stranaca na Pravnom fakultetu UCG?
RAKOČEVIĆ: Mi smo jedini fakultet u regionu koji pored velikog broja međunarodnih konferencija iz oblasti prava organizuje i internacionalnu studentsku konferenciju na engleskom jeziku na kojoj je ove godine svoje radove predstavio 81 student našeg fakulteta zajedno sa drugim kolegama iz regiona i EU. Broj studenata na razmjeni u oba smjera se iz godine u godinu povećava. Tome ide u prilog i činjenica da smo od ove studijske godine uveli nastavu na engleskom jeziku za jedan broj izbornih predmeta.
POBJEDA: Nerijetko govorite da Pravni fakultet ima najbolje studente. Gledajući njih i njihove rezultate, kakve promjene očekujete da mogu unijeti u crnogorski pravni sistem?
RAKOČEVIĆ: Diplomci Pravnog fakulteta UCG daju nemjerljiv doprinos kreiranju crnogorskog pravnog sistema, uspostavljanju vladavine prava i imaju važnu ulogu u procesu pridruživanja naše države EU.