Abiznis

ORLANDIĆ: Aerodrom Tivat je bezbjedan, nikada se nije desio ni najmanji incident

Povodom skandalozne konferencije za medije URE, prije svega, želim da obavijestim javnost da sigurnost i bezbjednost odvijanja vazdušnog saobraćaja na Aerodromu Tivat ni u jednom trenutku nije bila niti je sada ugrožena, saopštio je izvršni direktor Aerodroma Danilo Orlandić.
ORLANDIĆ: Aerodrom Tivat je bezbjedan, nikada se nije desio ni najmanji incident
Portal AnalitikaIzvor

„Ovakav medijski i senzacionalistički nastup vidimo kao pokušaj kompromitacije države Crne Gore i ugrožavanje njene rastuće ekonomije kao i poslovanja naše kompanije i na to nećemo ostati nijemi. Zbog neistinith tvrdnji koje su iznesene, podnijećemo krivične prijave protiv aktera današnje konferencije za medije“, naveo je Orlandić u pisanom saopštenju.

Kao što vam je poznato, Aerodromi Crne Gore su pod konstantnom kontrolom kako medjunarodnih tako i domaćih vazduhoplovnih vlasti, koje imaju pravilo nulte tolerancije u slučaju ugrožene sigurnosti odvijanja vazdušnog saobraćaja.

„I pored dvocifrenog rasta saobraćaja, nikada se nije dogodio ni najmanji incident, a samo tokom 2018. godine opsluženo je 6 815 vazduhoplova na ATV“, naveo je Orlandić.

Prema njegovim riječima, čim su uočili odredjene promjene na poletno-sletnoj stazi, pokrenuli smo projekat sanacije, koji podrazumijeva niz koraka administrativne prirode i pri samom smo kraju istih.

„U stalnom smo kontaktu sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma i Agencijom za civilno vazduhoplovstvo  i uskoro će se pristupiti radovima. Pored realizacije ovog projekta koji se podvodi pod tekuće održavanje, u plan javnih nabavki, uvrstili smo i izradu Glavnog projekta za rehabilitaciju i rekonstrukciju operativnih površina na aerodromima Crne Gore i u te svrhe smo opredjelili 320.000 eura. To dovoljno govori da ozbiljno i odgovorno pristupamo održavanju naše infrastrukture“, poručio je Orlandić .

Kako je dodao, ni jon ni moji saradnici nećemo ulaziti u raspravu sa potpunim laikom kada je vazdušni saobraćaj u pitanju. Ipak, moram da naglasim par činjenica: poletno-sletna staza na Aerodromu Tivat je površine 112.500 m2 i stvaranje pukotina na tolikoj površini nije moguće spriječiti.

„Kada se to dogodi, aerodromske službe sprovode mjere i radnje koje su strogo definisane internom procedurom, a kontrolu vrše i nadležne institucije. Najvažnije je istaći da su te pukotine nastale na habajućem sloju poletno-sletne staze, koji se i zove habajući jer se svakodnevno troši, dok konstrukcija donjih slojeva čiji je kvalitet ključni element, nije ugrožena“, objasnio je Orlandić.

Da je bilo koji segment Aerodroma Tivat sa aspekta sigurnosti i bezbjednosti problematičan, zar bi na njega slijetali avioni kompanija koje izuzetno drže do svog ugleda i standarda po pitanju sigurnosti i bezbjednosti,poput Lufthanse, SAS-a, Norwegiana, Aeroflota ili IsAira?

„Dakle, još jednom ponavljam, sigurnost odvijanja vazdušnog saobraćaja nije ugrožena. Za razliku od diplomiranog menadžera turizma, koji sebi daje za pravo da se igra sa tako osjetljivom i ozbiljnom temom, inžinjeri vazdušnog saobraćaja i stručne službe Aerodroma Crne Gore, rade na projektu sanacije i  to pitanje će uskoro biti riješeno“, zaključio je Orlandić.

 

 

Portal Analitika