Za krstionicu postoji, kazao je, rješenje o rušenje i naglasio da je taj nelegalni objekat izgrađen na krajnje nekorektan način.
- Taj objekat ne samo da je izgrađen bez potrebne dokumentacije, nego ga nema ni u planu. Pričamo o objektu od 11 kvadrata i o upravnom postupku kojim se donose ova akta, koje je u toku i koji obezbjeđuje pravnu sigurnost građana – rekao je Radulović i naveo da je inspektor izašao na teren 11. decembra, zatekao ljude na gradilištu i saopštio im zabranu o radu. Kako nije bilo odgovornog lica pozvao ga je da se 14. decembra izjasni na okolnosti i dao nalog za uklanjanje objekata.
- Poslije toga smo dobili informacije ne samo da ga nijesu uklonili, već nastavljaju da grade. U usmenoj komunikaciji na najvišim instancama između Vlade i Mitropolije dogovoreno je bilo da će objekat biti uklonjen. U međuvremenu smo dobili i pismo od igumana manastira u kojem moli za još malo vremena da ga oni sami uklone – objasnio je Radulović i zaključio da je sve to očigledno bila igra od momenta kada su se stvorili tehnički uslovi i Ministarstvo angažovalo službu, kako bi se napravila predstava.
POBJEDA: Da li ste zadovoljni primjenom zakona o planiranju i izgradnji?
RADULOVIĆ: Jesam, posebno s obzirom na to da su donesene revolucionarne promjene koje se već vide u prostoru, prvenstveno zbog kontrole kvaliteta i onog što se planira i gradi kroz ono što se projektuje. Ono što su bile neke dječje bolesti pokazalo se da se u hodu rješavaju. Ovaj zakon je poptuno novi institut, jer ovakav vid administrativnog napora do sada nije postojao u lokalnim upravama koje bi trebalo da odrade zahtjeve za legalizaciju. Prema zadnjim inforamcijama 50.000 zahtjeva je pristiglo, odziv je bio ogroman. Ni najveći optimisti nijesu to očekivali. Oko pola je obrađeno, većina je vraćena na dopunu i postupak ide dalje. Kako vrijeme bude odmicalo doći ćemo do toga da znamo sve što se dešava u prostoru i da ga u potpunosti kontrolišemo.
POBJEDA: Da li se u potpunosti odustalo od postavljanja bungalova na Crnom jezeru?
RADULOVIĆ: Da. Na kolegijumu smo donijeli odluku da od rampe prema tamo nema privremenih objekata. Ovo Ministarstvo vodi politiku u nekoliko pravaca – planiranje prostora, komunalna infrastutkura, turizam i zaštita okoline. Iz najbolje namjere smo probali da tamo napravimo neku ponudu, ali se ispostavilo da građanima Žabljaka to ne samo da ne treba, nego su eksplicitno bili protiv. Jedino što je nama smetalo je način na koji su oni artikulisali nezadovoljstvo. Izaći i reći da neko sječe šumu da bi postavio limene kontejnere je bilo potpuno deplasirano. Mislim da smo dokazali da je to bio ružan i politički spin i da niko nije imao namjeru da se bavi s tim.
To je plan privremenih objekata i s njim je bilo lakše operisati nego da se radilo o konkretnom urbanističkom planu, koji je zakon za prostor. Uostalom, nema potrebe da se radi bilo što na silu. Ugovor sa firmom Eksplorer će se modifikovati. Oni imaju ugovor o zakupu resotrana i mogućnosti postavljanja bungalova ukoliko studija zaštite životne sredine to dozvoli. Nijesmo ni došli u priliku da pravimo elaborat. Po praznicima je zakazan sastanak, pa ćemo da vidimo kako ćemo izaći iz te priče.
POBJEDA: Da li ima interesovanja drugih investitora za gradnju na Žabljaku?
RADULOVIĆ: Interesovanje je veliko, ali zbog svih ovih dešavanja stvoreno je, kako se to kaže, ,,neprijateljsko okruženje“ . Važno je da mi na Žabljaku aktivno radimo. Hotel ,,Durimitor“ se radi na mjestu bivšeg vojnog odmarališta. Umjesto Mediterana se gradi hotel koji će, kako smo saznali od investitora, najvjerovatnije biti u lancu Čedi. Radi se o baltičkoj firmi koji ima domaćeg partnera. Suština je da će na Žabljaku koji, trenutno nema nijedan krevet sa pet zvjezdica, do kraja 2020. imati 300 kreveta te kategorija. Aktivno promovišemo hotel ,,Jezera“ i ,,Planinku“ koji su na fantastičnoj lokaciji.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)