Politika

Merkel: Ne smije biti sporazuma na teret drugih

Na putu ka Evropskoj uniji važno je beskompromisno ispuniti standarde i vjerujem da ćemo se onog trenutka kada postanemo punopravna članica EU osjetiti ugodnije ukoliko taj status obezbijedimo na realizovanim reformama i ispunjenim standardima za punopravno članstvo. To je nakon jučerašnjeg samita u Berlinu poručio crnogorski predsjednik Milo Đukanović.
Merkel: Ne smije biti sporazuma na teret drugih
Jovana Đurišić
Jovana ĐurišićAutor
Nova PobjedaIzvor

Samit o Zapadnom Balkanu u Berlinu završen je sinoć oko 23 sata, pet sati nakon što su se lideri - učesnici sastali iza zatvorenih vrata u sjedištu njemačke kancelarke Angele Merkel u Berlinu.

Đukanović, koji je bio jedan od učesnika samita, podsjetio je da je sastanak zakazan na inicijativu savezne kancelarke Angele Merkel i predsjednika Emanuela Makrona, sa, kako je rekao, željom da se pomogne da se zastoji koji su opteretili evopski hod Zapadnog Balkana, otklone i stvore uslovi za maksimalnu moguću integraciju regiona.

 -Razgovor je sam po sebi bio dragocjen jer je označio početak jedne faze, u kojoj će pored briselske administracije dvije ključne evropske zemlje, Njemačka i Francuska, dati značajniji pečat daljem procesu integracije zemalja Zapadnog Balkana, kazao je Đukanović crnogorskim novinarima u Berlinu.

On je kazao da je jučerašnji sastanak bio prilika da svi iz ugla svojih država ukažu na važnost procesa, ali da i Crna Gora ponovi svoju tezu da je zapravo stabilnost jednako integracija regiona u pitanju.

- Tokom tog razgovora sam potencirao da je naravno važno beskompromisno ispuniti standarde, vjerujem da ćemo se svi onog trenutka kada postanemo punopravna članica EU osjetiti ugodnije ukoliko taj status obezbijedimo na realizovanim reformama i ispunjenim standardima za punopravno članstvo u EU. Istovremeno insistirao sam da EU mora otkloniti neke nesaglasnosti u svojim stavovima u odnosu na region, i da ukaže na jasnu i doglednu evropsku perspektivu kako bi pospješili sva balkanska društva i vlade da nastave predano sa realizacijom reformi koje vode ka ispunjavanju tih standarda, rekao je crnogorski predsjednik.

Drugi dio radnog dana je, navodi on, bio posvećen razgovorima o preostalim otvorenim pitanjima.

- Glavna tema je bio zastoj u dijalogu između Beograda i Prištine. Mislim da je ovaj razgovor pomogao da se otvori put za prevazilaženje te blokade. Dogovoreno je da se u narednim sedmicama nastavi ovaj razgovor, da se uspostavio dijalog koji će i dalje biti pod pokroviteljstvom EU a u kojem će učestvovati Njemačka i Francuska kako bi se pokazalo u narednih nekoliko mjeseci da li imamo potencijal da u ovoj generaciji to pitanje riješimo, kazao je Đukanović.

Ocjenjuje da se radi o sudbonosnom trenutku, i prilici da se, kako je rekao, prastari problem prevaziđe, što bi, kako je rekao, ,,bilo blagotvorno za prosperitet Balkana u cjelini”.

angelamerkelmilodjukanovicemanuelmakronFRANCUSKI PREOKRET

O Samitu u Berlinu prethodnih dana govorilo se sa velikim očekivanjima. Ako je neko vjerovao da će ishod ovog događaja biti rješenje za sva neriješena pitanja na Zapadnom Balkanu, njemačka kancelarka Angela Merkel jasno je stavila do znanja da se to neće.
- Danas će biti otvorena diskusija, a ne donošenje odluka, rekla je kancelarka na pres konferenciji uoči jučerašnjeg sastanka. 

Izjava za medije kojom je otvoren samit, još jednom je potvrdila da je na sastanku koji se sastojao iz dva dijela - radnog sastanka i radne večere - prije svega bilo riječi o rješavanju problema blokade pregovora između Prištine i Beograda.

Njemačka kancelarka naglasila je značaj prisustva ostalih predstavnika zemalja regiona, kao i članica Evropske unije, Hrvatske i Slovenije.

-Problemi zemalja u regionu su povezani. Zato se sastajemo kako bi spriječili da problemi postanu još složeniji. Ne smije biti sporazuma na teret drugih i zato smo u ovom sastavu, rekla je kancelarka.

Merkel je kazala da su Njemačka i Francuska veoma posvećeni evropskoj perspektivi zemalja Zapadnog Balkana, ali da jučerašnji sastanak nijesu pregovori o proširenju.

- To je veoma organizovan i složen proces koji nadgleda Evropska unija, ali mi razgovaramo o različitim situacijama u različitim zemljama, i pokušavamo da sagledamo gdje su potrebni posebni imputi kako bi se postigao progres. Sjeverna Makedonija je dobar primjer. Donijeli su hrabru odluku, i pokazali da višegodišnji konflikti mogu biti riješeni mirnim putem. Taj problem je riješen ali postoje i drugi problemi o kojima ćemo razgovarati, rekla je Merkel na pres konferenciji.

(opširnije u Pobjedi)
 

Portal Analitika