On smatra da je to zajednički posao svih aktera u privrednom životu.
POREZI
- Evidentno je da se u poslejdnje vrijeme radi na smanjenja biznis barijera, ali i dalje treba činiti napore ka smanjenju poreskih i drugih opterećenja, efikasnosti i kvalitetnom servisu prema građanima i privredi i povoljnijim linijama finansiranja, posebno porodičnih kompanija, start ap-ova i kvalitetnih preduzetničkih ideja – kazao je Raičković Pobjedi.
On smatra da treba još brže i radikalnije pristupiti smanjenju stopa poreza i doprinosa na zarade, koje ne bi trebalo da prelaze 50 odsto u odnosu na neto iznos. - Paralelno treba uvesti rigoroznu kaznenu politiku za nelegalno zapošljavanje i sivu ekonomiju uopšte – istakao je Raičković i naglasio da je jedan od najvećih izazova za privrednike nedostatak kadrova adekvatnih profila i osposobljenost, što se posebno osjeća u turizmu, energetici i građevinarstvu.
Dobro je, smatra, što je sistem obrazovanja u posljednje vrijeme krenuo u reforme i usklađivanje sa potrebama privrede i uvođenje većeg stepena praktične nastave. Ne treba, ističe, zaboraviti da su ovi prostori decenijama suočeni sa odlivom ljudskog kapitala i negativnim demografskim trendovima. - Podržavamo članstvo u EU, ali bi trebalo obratiti pažnju na iskustva zemalja koje su iz istočnog bloka postale članice EU i suočile se sa snažnim talasom odliva ljudskog kapitala i trebali bi biti spremni – upozorio je Raičković i dodao da su zbog toga potrebne osmišljenije aktivnosti, programi i projekti koji će što veći broj mladih i talentovanih ljudi motivisati da svoju perspektivu ostvare ovdje. Smatra da Crna Gora zbog veličine nije toliko privlačna stranim investitorima.
INVESTICIJE
- Realno, naše tržište nije preveliko, ali pozicija na Balkanu, dobra saradnja sa susjedima i atraktivna poreska politika, kao i jasan i stabilan zakonski okvir i efikasna administracija mogu biti privlačni za investicije – izjavio je Raičković, ali i upozorio da ne treba da se zavaramo da su naše poreske olakšice i poslovna klima najatraktivnije i najpovoljnije. Raičković je naveo da je prirodni potencijal, prvenstveno u oblasti turizma, privukao određene značajne investicije.
- Moramo stalno unapređivati uslove poslovanja za domaće i strane investitore, jer njihov cilj nije da ne zarade. Kapital se seli tamo gdje su mu garantovani stabilnost, bezbjednost, sigurnost ulaganja i zaštita imovine. Cijenim da na svim ovim poljima možemo još puno uraditi, a da pri tome zaštitimo i interese države i privrede – kazao je Raičković. Prema njegovim riječima, saradnja Asocijacije menadžera sa državnim i opštinskim organima ide uzlaznom linijom i smatra da aktivno djeluju na poboljšanju uslova za poslovanje i unapređenje društveno ekonomskog ambijenta.
- Na nama je da pokrećemo inicijative i budemo istrajni u njihovoj realizaciji, a cijenimo da je Vlada otvorena da sasluša te inicijative, dio prihvata, a uvijek ima prostora za daljnja unapređenja – smatra Raičković i podsjeća da je AMM dobila podršku i pokroviteljstvo od države za dva ključna projekta - izbor najuspješnijih menadžera i preduzetnika i digitalizacija Crne Gore.
- U saradnji sa Vladom, uspješno smo realizovali prvi digitalni samit DigitalOn, a za kraj godine je planiran i drugi i siguran sam da ćemo u Vladi imati kvalitetnog partnera – rekao je Raičković. Podsjetio je da je AMM osnovana prije pet i po godina sa ciljem uvezivanja menadžera u instituciju koja će zastupati njihove interese.
-Za kratko vrijeme smo postigli dobre rezultate. Od početnih 20 sada imamo 300 aktivnih članova, a takođe najuglednije crnogorske kompanije su članice Biznis kluba AMM-a što nam daje za pravo da kažemo da su oni koji razmišljaju o svom poslovnom uspjehu podržali Asocijaciju i njene aktivnosti – kazao je Raičković i podsjetio da AMM predsjedava Asocijacijom menadžera Jugoistočne Evrope čije je sjedište u Podgorici.
Napredovanje da bude zasnovano na rezultatima i kompetenciji
Raičković kaže da nije zahvalno davati generalne ocjene o kvalitetu crnogorskih menadžera. - Imamo napredak na tom polju, ali i nedostatak kadra u privatnom i javnom sektoru, na čemu treba raditi – ocijenio je i istakao da su osnova za napredovanje u privatnom sektoru rezultati, kompetencija, profesionalizam, odgovornost i posvećenost. - Drugačijim principom se ne treba rukovoditi ni u javnom sektoru. Bilo kakvo napredovanje zasnovano na nekim drugim principima ne daje dobar rezultat – poručio je Raičković.