POBJEDA: Crna Gora iČeška su partnerske zemljeu NATO savezu, ali se stičeutisak da se saradnja izmeđudvije zemlje može dodatnointenzivirati. Gdje viditeprostor za saradnju uoblasti odbrane između našihzemalja?
METNAR: Zapadni Balkan, između ostalog, svjedoči o činjenici da su sa tekućim procesom evroatlantskih integracija slabi bilateralni oblici saradnje zamijenjeni saradnjom na multilateralnom nivou, posebno u okviru NATO-a. Pozdravljam Crnu Goru kao dio ovih oblika saradnje. Da ilustrujem, dozvolite mi da spomenem naše zajedničko učešće u Baltiku ili uključivanje Crne Gore u Multinacionalni logistički koordinacioni centar koji se nalazi u Pragu.
Na strogo bilateralnom nivou vidim priliku u razvoju vojnih sposobnosti, na primjer u vojnoj geografiji, standardizaciji i organizaciji oružanih snaga. Ne treba zaboraviti logistiku, niti veliki potencijal za saradnju naših vojnih policijskih snaga. Štaviše, ovaj spisak ne bi bio potpun bez pominjanja mogućnosti saradnje u oblasti vojne industrije. Češka vojna industrija nudi mnoge konkurentne I visoko kvalitetne proizvode.
POBJEDA: Kada posmatrate čitav region Zapadnog Balkana, što smatrate najvažnijim bezbjednosnim prijetnjama sa kojima se on suočava?
METNAR: Podrška naših partnera na Zapadnom Balkanu na njihovom putu u evroatlantske sigurnosne strukture je dugoročni prioritetv anjske politike Češke. Svjesni smo sigurnosnih izazova i prijetnji s kojima se suočavaju zemlje u regionu. Mnoge pojave sa negativnim uticajem na bezbjednost spajaju se na Zapadnom Balkanu: migraciona kriza, lokalna nestabilnost i uticaj Rusije. U posljednje vrijeme, u mješavinu su dodati i sajber prijetnje i kampanje dezinformacija.
Opširnije u Pobjedi.