Smjenu Jokića inicirao je kotorski SDP koji je dio vladajuće koalicije u Kotoru sa Demokratama, DF, Urom, uz manjinsku podršku SNP. Za ovu inicijativu SDP je dobio podršku opozicionih partija DPS, SD, HGI i LP, pa je Jokić glasovima 18 odbornika nove većine, smijenjen sa te funkcije.
Iako SDP nije napustio aktuelnu vladajuću koaliciju, u kotorskim političkim krugovima tumači se da bi to mogla biti nova većina za formiranje vlasti u ovom gradu. Iz kotorskog SDP-a juče je Pobjedi saopšteno da će večeras biti održana sjednica predsjedništva te partije, a potom i opštinskog odbora, na kojoj će se odlučivati o daljim koracima u Kotoru.
Vladimir Jokić podnio je tužbu Upravnom sudu jer smatra da je sa funkcije smijenjen nezakonito, „prevarom i političkom korupcijom“, dok donosioci te odluke tvrde da je njegova smjena bila legitimna i zakonita. Povodom novonastale situacije u Kotoru, iz Ministarstva javne uprave se još niko nije oglasio, tako da je i opcija uvođenja prinudne uprave pod znakom pitanja. Opština Kotor trenutno ima dva potpredsjednika, Milivoja Samardžića u ime DF-a i Branka Nedovića iz SDP-a, kojeg je Jokić razriješio dužnosti u toku sjednice na kojoj se odlučivalo o njegovoj smjeni.
Međutim, saglasnost na razrješenje Nedovića treba da verifikuje skupština. Po Zakonu o lokalnoj samoupravi funkciju predsjednika opštine obavlja jedan od potpredsjednika i to u trajanju od 30 dana do izbora novog predsjednika, ali procedura imenovanja vršioca dužnosti presjednika opštine nije sprovedena. Zbog ovakve situacije, zaposleni u lokalnoj samoupravi nijesu primili plate jer nema ovlaštene osobe da potpiše virmane. Ranije potpredsjednica opštine iz Ure Ljiljana Popović Moškov podnijela je ostavku zbog višemjesečne krize koalicione vlasti u tom gradu.
Osim ovoga, u kotorskom parlamentu je došlo do promjena prije smjene Jokića, jer je jedan odbornik napustio odbornički klub Demokrata, pa oni sada umjesto pet imaju četiri odbornika, dok su tri odbornika SNP isključena iz te stranke.