„Oko 2000 delegata će prisustvovati konferenciji koja će se fokusirati na poslovne perspektive privreda Zapadnog Balkana i načine da se osnaži ekonomski rast u regionu“, kazali su iz EBRD.
Lideri šest zemalja Zapadnog Balkana - Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije, će prisustvovati konferenciji i učestvovati u panel diskusiji na visokom nivou, koja će se naglasiti značaj regionalne saradnje.
Regionalna saradnja i integracija, naglasili su iz Evropske banke, igraće ključnu ulogu na Godišnjem sastanku i Poslovnom forumu, čija će ovogodišnja tema biti Povezivanje privreda za snažniji rast.
„EBRD je kao vrlo visok prioritet naročito u zemljama Zapadnog Balkana, postavio promovisanje povezivanja kroz svoje investicije, sa ciljem promovisanja i fizičkih infrastrukturnih veza, ali i veza između tržišta koje jačaju trgovinu i poboljšavaju ukupnu poslovnu klimu zemalja na njihovom putu približavanja EU“, istakli su.
EBRD je vodeći investitor u zemljama Zapadnog Balkana, obezbjeđujući rekordan nivo finansija u iznosu od 1,1 milijarde eura u 2018., i pružajući podršku ekonomskom cilju ovih zemalja da postanu članice Evropske unije.
Energija, transport i infrastruktura, i privatni sektor su glavne oblasti u koje je EBRD investirala u Crnoj Gori od obnove njene nezavisnosti 2006. godine.
Iz EBRD-a navode da je rad sa privatnim sektorom kako bi ga učinili konkurentnijim, uključujući razvoj veza između sektora poljoprivrede i turizma, glavni prioritet Banke u zemlji. Njihov vodeći projekat u ovoj oblasti je ulaganje kapitala u Voli, glavni trgovinski lanac u zemlji.
„Podrška Banke prelasku na “zelenu” privredu je takođe posebno opipljiva u Crnoj Gori“, naglasili su.
Vjetroelektrana Krnovo koju je EBRD finansirala je prvi veći projekat proizvodnje električne energije u privatnom sektoru, koji sada pokriva preko šest odsto proizvodnje energije u zemlji.
„Kao investicija - prekretnica u sektoru, ova vjetroelektrana će vjerovatno biti katalizator u privlačenju komercijalnih banaka za finansiranje sličnih projekata u Crnoj Gori i drugdje u regionu“, naveli su iz Banke.
Samo u Crnoj Gori, EBRD je u 60 projekata od početka svojih aktivnosti u zemlji, uložila ukupno 570 miliona eura.
Ukupna investicija Banke u šest zemalja zapadnog Balkana prelazi 11,6 milijardi eura.
Poslovni forum će takođe obezbijediti platformu za diskusije na visokom nivou o razičitim temama, od pospješivanja malog biznisa, preko efekata migracija na tržištu rada, mogućnostima i zamkama turizma i načinima za povezivanje lokalnih i regionalnih ekonomija sa širom globalnom ekonomijom.
Očekuje se da više od 900 poslovnih predstavnika prisustvuje ovom događaju.