Sci/Tech

Razvojem tehnologija spriječiti odliv mozgova iz regiona

Velika istraživačka infrastruktura zasnovana na najnovijim tehnologijama usporiće odliv mozgova iz regiona, koji je nekada imao intenzivan tehnološki razvoj i ostvario značajna dostignuća na evropskom nivou, ocijenila je ministarka nauke Sanja Damjanović na panelu održanom u okviru četvrtog Foruma Strategije EU za Jadransko-jonski region (EUSAIR).
Razvojem tehnologija spriječiti odliv mozgova iz regiona
Portal AnalitikaIzvor

Drugog dana EUSAIR foruma održan je panel „Nauka, inovacije i rast: Vizija za Jadransko-jonski region“, na kom je ministarka Damjanović predstavila projekat SEEIIST - Međunarodni institut za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope, koji promoviše regionalnu saradnju kao i saradnju između nauke, tehnologije i privede.

„Ovaj projekat je sada u dobrim rukama, rukama CERN-a ali je za njegov uspjeh potrebna čvrsta politička posvećenost svih zemalja Regiona. Ovaj projekat bi doprinio ekonomskoj stabilnosti  regiona  i njegovoj stabilizaciji i zato bi ovaj projekat bio od koristi i za Evropu u cjelini“, smatra ministarka nauke.

eusairpanel-nauka-2Istakla je da su dešavanja tokom proteklih decenija u ovom regionu usporila sve ekonomske i naučne aktivnosti, što je za rezultat imalo odliv mozgova i odlazak najboljih mladih ljudi.

„Ne smijemo zaboraviti da je ovaj region u prošlosti imao izuzetno intenzivan tehnološki razvoj,  da je ostvario značajna dostignuća na evropskom nivou, na primjer, prvi istraživački nuklearni reaktor počeo je sa radom u našem regionu 1959, zatim smo imali tri međunarodna instituta koji su stariji od CERN-a. Jugoslavija je u to vrijeme bila jedan od osnivača CERN-a, kada čak Austrija nije bila, a iz našeg regiona je potekao veliki broj dobitnika Nobelove nagrade“, rekla je ona.

Važno pitanje koje se nameće je, kako je navela ministarka Damjanović, kako usporiti odliv mozgova i preokrenuti taj trend. „Jedini način je da obezbijedimo veliku istraživačku infrastrukturu zasnovanu na najnovijim tehnologijama“, poručila je ona.

eusairpanel-naukaPredstavnik Evropske komisije, Aleš Gnamuš iz Udruženog istraživačkog centra (JRC) ocijenio je da važno imati nacionalni inovativni ekosistem koji omogućava da inovacije žive i dalje se razvijaju sa ciljem obezbjeđenja ekonomskog napretka.

Na panelu generalni direktor Direktorata za naučnoistraživačku djelatnost Darko Petrušić i savjetnica ministarke nauke/član Savjeta za naučno-istraživačku djelatnost, Nina Radulović, govorili su o strategiji pametne specijalizacije, koja predstavlja inovativan pristup čiji je cilj da osnaži privredni rast i otvaranje radnih mjesta u Evropi, omogućavajući svakom regionu da identifikuje i razvije svoje kompetitivne prednosti.

Istakli su da je Crna Gora za kratko vrijeme pripremila kvalitetan dokument, kao i da uspješna realizacija Strategije pretpostavlja ne samo zajednički rad na istraživanju i inovacijama, već i na komercijalizaciji istraživanja i inovacija.
 

Portal Analitika