“Pitanja povjerenja i pouzdanog policijskog postupanja su blisko povezana. Kompromitacija policijskog integriteta je najčešći uzrok problematizovanja povjerenja. Prekomjerna upotreba sile, zataškivanje incidenata i odsustvo odgovornosti u nekoliko posljednjih godina su stvorili više kriznih situacija po crnogorsku policiju što je iniciralo pojačano interesovanje i očekivanja javnosti od građanskog nadzora koji se obavlja preko Savjeta za građansku kontrolu rada policije”, ističu autori.
Knjiga je, dodaju, za sve one koji se bave ljudskim pravima u praksi, razvojem policije i pitanjima bezbjednosti.
“Ponuđeni podaci u knjizi ne presuđuju. Predstavljeni su, koliko je bilo moguće integralno, da govore sami za sebe, pruže određeno saznanje i pomognu samostalno donošenje zaključka, kako o određenom incidentu/događaju tako i onima koji su obavljali građanski nadzor ili su upravljali crnogorskom policijom”, saopštili su autori.
Kako su naglasili, jezik i stil koji se koristi u knjizi, je objektivan i nekonfrontirajući.
“Od osnivanja Savjet za građansku kontrolu rada policije kod Uprave policije zagovara upotrebu jezika koji nije uvrjedljiv i koji umjesto odbrambenog i emotivnog stava prema izdatim ocjenama i preporukama pokazuje otvorenost prema konstruktivnim kritikama i promjenama. Intencija zakonodavca, Skupštine Crne Gore, kroz uvođenje građanskog nadzora policije bila je da se unaprijedi, ojača, povjerenje javnosti (zajednice) u rad policije. Zato su neprihvatljivi pokušaji koji se očituju kroz ignorisanje izdatih ocjena i preporuka u namjeri da se priguši i marginalizuje glas javnosti koji se saopštava kroz građansku kontrolu policije”, navodi se u saopštenju.
Građani su, kažu u Savjetu, otvorili argumentovaniju diskusiju o primjeni policijskih ovlašćenja.
“Video zapisi su pod lupom stavili policijsku profesiju a negativno policijsko postupanje učinili očiglednijim. Video snimak, i u slučaju Crne Gore, ne samo da je postao osnov na kojem se zasniva mišljenje nego je produktivno razvio diskusiju o aktuelnoj policijskoj kulturi o kojoj se do 2015 (slučaj Martinović i Zlatarska ulica) moglo razgovarati samo na osnovu navoda iz pritužbe, priložene medicinske dokumentacije i uz, obično, negiranja iz policijske organizacije”, kazali su autori.
Savjet ocjenjuje da video zapisi jednako tako mogu da budu i pozitivni po policiju i potvrde profesionalno postupanje što su i pokazale određene provjere postupanja službenika policije u 2019. Savjet je razmatrao i zapise koje snima i u javnosti distribuira Policija.
“Upućene ocjene i preporuke su implementirane bolje i brže od bilo koje druge tekovine građanske kontrole policije. Već neko vrijeme se javno ne objavljuju video zapisi policijskih operacija čime je prestala praksa povrede prava na privatnost i pretpostavke nevinosti”, ističe se u saopštenju.
Savjet za građansku kontrolu rada policije dosljedno ukazuje na problem odgovornosti u crnogorskoj policiji.
“Postojeća rješenja/mehanizmi koji bi trebali utvrditi i dalje procesuirati odgovornost ne funkcionišu dovoljno efikasno. Zato je naročita pažnja i u ovoj knjizi posvećena narušenom disciplinskom sistemu i pojedinačnim priznanjima policijskih službenika da su zlostavljali građane”, zaključuje se u saopštenju.