Obojica su zvanično pri delegacijama EU u Beogradu i Prištini, pa toliko o tome da komunikacije nema i da najviši državni organi nijesu obaviješteni što se dešava i što će se desiti.
Još marta ove godine politički direktor britanskog Forin ofisa, prilikom posjete Beogradu, rekao je da ukoliko se dijalog Beograda i Prištine nastavi, scenario o postizannju rješenja tokom godine zvuči realistično.
PORAST NERVOZE
Sada se nakon posljednjih nereda na Kosovu, koji su bili početkom ove sedmice, postavlja i pitanje zašto se oni sve češće u raznim komentarima i analizama za konačno rješenje kosovskog problema.
- Čini mi se da kako se približavamo okončanju procesa normalizacije koji traje duže od osam godina, nervoza raste i svaki događaj tu nervozu dodatno pothranjuje – rekao je prof. dr Dragan Đukanović sa Fakulteta političkih nauka Pobjedi.
On je izrazio bojazan da ovakvi i slični događaji mogu da uzrokuju dodatnu nestabilnost na sjeveru Kosova, što ne bi vodilo punoj relaksakciji i normalizacji odnosa Beograda i Priština.
Prof. dr Zoran Dragišić sa Fakulteta za bezbjednost ističe da Srbija i Kosovo nijesu blizu rješenja jer su i pregovori obustavljeni i za sada nema nikakvih najava kada će se pregovori nastaviti. On za Pobjedu podsjeća da će biti sastanak u Parizu, ali i da se od njega ne očekuje mnogo.
Iako zvuči nevjerovatno da Beograd nije znao za akciju ROSU, što tvrdi srpska strana, upravo zbog pomenutih oficira za vezu i zbog toga što Kfor komunicira sa Vojskom Srbije, Pobjeda je pitala prof. Dragišića kako se njemu čine tvrdnje portparola Kfora u Prištini Vićenca Grasa da je Beograd znao za akciju ROSU.
-Predsjednik Vučić je znao da će se to desiti i on je to i najavio, on je pretpostavljam saznao preko obavještajnih kanala. Kasnije smo vidjeli i reakcije predsjednika Vučića na ovo što je rečeno - tu samo ostaje pitanje kome ćete vjerovati Grasu ili Vučiću, ja sam skloniji da povjerujem Vučiću - odgovorio je Dragišić.
MEĐUSOBNI DOGOVOR
Nakon nereda zvaničnu reakciju SAD čuli smo preko ambasadora Kajla Skata koji je Beograd i Prištinu pozvao da sami donesu rješenje, bez obzira na to što obje strane u SAD gledaju kao nekog ko će donijeti konačno rješenje.
-Rješenje mora da proistekne iz Beograda i Prištine, a ne iz Brisela, ne iz Vašingtona i ne iz Moskve. Ono treba da bude primjenljivo i trajno i da pomogne da se širi region Zapadnog Balkana stabilizuje - rekao je ambasador Skat za TV N1.
Sagovornike Pobjede smo pitali koliko je to realno.
-Bilo bi veoma dobro da se postigne rješenje koje bi bilo posljedica minimalnog konsenzusa između dvije strane. U ovom trenutku čini mi se da smo mnogo udaljeni od takve mogućnosti. Mislim da bez predominantne uloge SAD neće moći da dođe do okončanja procesa normalizacije i pravno obavezujućeg sporazuma - odnosno da EU u svojim postojećim kapacitetima nije u stanju da ovo pitanje uspješno okonča – kaže profesor Đukanović.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)