Napominje da su nakon pomenuta dva slučaja unapređeni svi bankarski parametri.
“Početkom decembra uveli smo privremenu upravu, a početkom januara je u manju banku ušao stečaj, a dva mjeseca kasnije i u Atlas banku. Svi ključni bankarski parametri su unaprijeđeni. Raste nam likvidnost, rastu depoziti i mislim da smo otkinuli takoreći kontaminirani dio bankarskog sistema i dobili mnogo zdraviji domaći bankarski sistem”, objašnjava Žugić.
Pobornik je, dodaje, dobre saradnje i prevencije, te edukacije.
“Ipak, snaga institucije se mora pokazati, jer ako dobro preventiramo neće ni doći do takvih situacija”, ističe guverner.
Govoreći o aktuelnoj ekonomskoj situaciji kaže da kriza uvijek vreba, a to da li smo danas u krizi ili smo van nje, pitanje je samo percepcije.
“Generalno moramo raditi u dobrim vremenima i stvarati prostore i sigurnosne bafere za vremena koja mogu doći kasnije, u nekoj fazi lošijeg ekonomskog okruženja. Mi smo mali i posredično otvoreni, a tu je usporavanje globalnog rasta i usporavanje rasta u njemačkoj auto industriji, kao i trgovački ratovi između SAD i Kine, te brojne druge neravnoteže na globalnom nivou, što se posljedično reflektuje na manje i otvorene ekonomije a negativan inpakt definitivno može da se desi kod nas. Upravo zato treba raditi na snaženju institucija, na kadrovskom jačanju i na zalihama iz dobrih vremena za ne daj bože”, poručuje Žugić.
Stabilnu valutu, između ostalog, ističe kao veliki benefit.
“Stabilna valuta može da bude odraz samo stabilne i jake ekonomije. Mislim da je uvođenje eura u Crnoj Gori naš najveći ekonomski benefit. To je uvođenje potpunog reda u monetarne vlasti. Kada bih mogao da biram između nacionalne valute i eura, uvek bih kao guverner odabrao euro. Nema političkih pritisaka a benefiti su ogromni”, zaključuje Žugić.