Posljednjih šest godina sva mjesta raspisana Konkursom bila su popunjena na Biotehničkom fakultetu. Despotović navodi da će za upis u prvu godinu studija u ovoj studijskoj godini konkurs biti raspisan za akademske studijske programe – Biljna proizvodnja i Animalna proizvodnja, kao i za primijenjene studije – Mediteransko voćarstvo i Kontinentalno voćarstvo i ljekovito bilje.
“U dosadašnjem periodu prohodnost za upis na Biotehnički fakultet imali su svršeni srednjoškolci kako iz gimnazije tako i stručnih škola. Pri upisu boduju se i predmeti od značaja za pohađanje nastave na Biotehničkom fakultetu, a to su: Biologija i Hemija“, kaže Despotović.
U proteklom periodu interesovanje za upis osnovnih studija Biotehničkog fakulteta bilo je na zavidnom nivou.
„Privilegija svršenih srednjoškolaca upisanih na Biotehnički fakultet ogleda se u sticanju praktičnih znanja, vještina i mogućnosti njihove primjene u sopstvenom biznisu. Poljoprivreda je jedna od strateških grana razvoja države Crne Gore, pa će se u tom smislu i potreba za kadrom koji mi edukujemo nastaviti u budućem periodu. Jedan od ciljeva našeg Fakulteta jeste podsticanje mladih ljudi na razvijanje preduzetničkih ideja, njihova realizacija, a sve u cilju samozapošljenja“, ističe Despotović.

Nastavno osoblje na tom Fakultetu primjenjuje savremene nastavne metode, a vježbe se realizuju u savremeno opremljenim laboratorijama.
„Praktična nastava se izvodi na oglednim imanjima u Podgorici i Baru i u okviru predmeta kroz stručne posjete privrednim subjektima sa kojima Biotehnički fakultet ima uspješnu saradnju. Studenti imaju mogućnost da aktivno budu uključeni u naučnoistraživačke projekte Fakulteta. U prilog tome treba istaći kvalitetnu naučnoistraživačku infrastukturu, koja omogućava povezivanje i priključivanje evropski poznatim centrima“, dodaje Despotović.
Ona naglašava da taj fakultet posjeduje značajan nastavni i istraživački potencijal, koji pruža šanse za dalju implementaciju evropskog nivoa kvaliteta nastave, visokog nivoa kvaliteta istraživanja i inovacija, sa njihovim direktnim transferom ka poslovnom i privrednom okruženju.
„Proizvodnja hrane je zahtjevan i human zadatak, koji zahtijeva učešće ljudskih i materijalnih resursa. Na nama svima je da radimo na unapređenju i obezbjeđenju kvaliteta, edukaciji kvalitetnog mladog kadra spremnog za nove evropske izazove“, zaključuje Despotović.