Dragica Rakočević iz “Sportskih objekata” objašnjava da se program realizuje tokom cijele godine po mjesečnim ciklusima koji se sastoje od tri termina sedmično po jedan sat, odnosno 12 termina mjesečno.
“Svaki polaznik je na osnovu sopstvenog rezultata na inicijalnom testiranju kod instruktora plivanja uključen u nastavni program koji najbolje odgovara njegovim ličnim sposobnostima, znanjima i karakteristikama… Profesori strogo vode računa o dnevnom opterećenju polaznika, tako da se planiraju optimalne pauze, kako bi djeca bila izložena što manjem fizičkom opterećenju. Pauze će, u zavisnosti od konkretnih faktora, biti ispunjene pasivnim i aktivnim odmorom, razgovorom i analizom rada”, kazala je Rakočević.
Ističe da je školu plivanja do sada pohađalo oko 2.500 polaznika, što govori da su polaznici i njihovi roditelji zadovoljni kako uslovima u kojima njihova djeca borave, tako i načinom rada u školi sportskog plivanja.
Instruktor plivanja i koordinator u školi plivanja na Gradskim bazenima Drago Milošević ističe da od individualnih karakteristika i sposobnosti djeteta zavisi koliko je vremena potrebno da se radi kako bi usavršilo osnovne vještine plivanja. Bitno je i koliko je djece u grupi, kakva je homogenost grupe.
On ističe da za mjesec rada nije bilo djeteta ili osobe koja nije ovladala, u granicama svojih sposobnosti i karakteristika, osnovama plivačkih tehnika.
“Ako čovjek koji uči djecu plivanje, koliko god da to dijete pokazuje nivo straha od vode, ne adaptira i prilagodi njegove potencijale vodi i vodene potencijale djetetu, onda je to do instruktora. Zbog toga, kako kaže, i postoje namjenski bazeni, kao i konkretni metodski postupci za učenje plivanja one djece koji imaju enormni strah”, istakao je Milošević.
Koliko je važno da djeca nauče da plivaju, Milošević odgovara prisjećajući se Platonove doktrine Onaj koji ne zna da piše, čita i da pliva ne može biti u službi države.
“To je kroz istoriju bio dokaz sposobnosti i dio kulture. Ipak, sada to ne smijemo da shvatimo kao dio kulture, ali treba da idemo ka tome da svako dijete treba da shvati da treba da nauči da pliva iz mnogo razloga. Plivanje i skijanje su aktivnosti koje su društveno najprihvatljivije, jer plivati i skijati sve generacije mogu”, objašnjava Milošević, koji u osmoj deceniji i dalje skija i drži školu skijanja.
Trener u školi plivanja i plivačkom klubu Dalibor Vujisić kaže da je najlakše raditi sa početnicima koji tek savladavaju tehnike plivanja.
“Mnogo je lakše da radimo sa početnicima, nego sa onima koji dođu sa naučenom tehnikom, ali na pogrešan način. Lakše je krenuti iz početka nego ispravljati tehniku, jer je to hiljade i hiljade pokušaja da se to vrati na odgovarajući nivo. Mlađoj djeci možda je i najveći problem umor, ali kada se naviknu na vodu onda je to i njima zadovoljstvo i rado se vraćaju”, kazao je Vujisić.
On navodi da je veliko interesovanje za vaterpolo, te da se svako drugo dijete raspituje da li može da trenira u klubu.
“Da bi trenirala vaterpolo, djeca moraju da znaju savršeno da plivaju dvije tehnike, što je i uslov upisa u klub. Potrebno je puno odricanja kako bi se napravio rezultat, jer svaki dan djeca moraju da su makar pet sati na bazenu da bi postigli rezultat”, istakao je Vujisić.
U vaterpolo sekciji kluba ima oko 120 članova, a više od 80 u plivačkom klubu.
Podgorički otvoreni bazen, koji je počeo da radi 1. juna, koristilo je 6.279 posjetilaca, što je za 20 odsto više u odnosu na prethodnu godinu. Takođe, tokom cijele godine u funkciji je i natkriveni bazen, čije usluge je od 15. januara ove godine koristilo 34.147 posjetilaca, što je povećanje za 12 odsto u odnosu na prethodnu godinu.