
„Stanje kvaliteta voda za sve vodotoke, u 2017. godini bilo je lošije i znatno loše u odnosu na 2016. godinu, što se može pripisati količini ulivnih otpadnih voda i meteorološkim uslovima - prema raspodjeli percentila temperatura vazduha se kreće u kategoriji vrlo toplo i ekstremno toplo; količina padavina se prema raspodjeli percentila kreće u kategorijama vrlo sušno, sušno i normalno“, navodi se u dokumentu koji je usvojila Vlada na prošloj sjednici.
Sa aspekta ispitivanja fizičko-hemijiskih i mikrobioloških karakteristika vodotaka, najzagađeniji vodotoci, ustvari djelovi njihovih tokova su bili, bili su kao i predhodnih godina, Vezišnica, Ibar u dijelu ispod Rožaja, Ćehotina na dijelu ispod Pljevalja do Graca i Morača ispod uliva voda gradskog kolektora pa nizvodno.
„Nešto manju zagađenost imale su vode srednjeg (Skakavac) i donjeg tok Lima (Bijelo Polje - Dobrakovo), vode Rijeke Crnojevića, Grnčar na području Gusinja, Zeta na Duklovom mostu, bolji kvalitet, ali ne i veoma dobar imali su Kutska rijeka (Zlorečica), Cijevna na Trgaju i Tara na potezu Mateševo - ispod Mojkovca, dobar Bojana i Zeta u donjem toku, Morača u gornjem dijelu. Najbolji kvalitet vode imala je rijeka Piva“, poručuje se u Procjeni.
Od mjesta na vodotocima najveće udare zagađenja pokazali su mjerne tačke: na Ćehotini - ispod ušća Vezišnice, ispod grada Pljevalja i Gradac; na Morači - ispod uliva voda gradskog kolektora, Vukovci i Grbavci, na Ibru - Bać; na Vezišnici - mjerno mjesto iznad ušća u Ćehotinu, na Limu - Skakavac i Dobrakovo i na Zeti Duklov most.
Sva ova mjerna mjesta imala su iznad 15% određenih klasa stanje van svih klasa (VK). Rezultati mjerenja pokazuju veliku osjetljivost ovih vodenih sistema, prije svega u režimu malovodnosti, a i posle velikih kiša.
Morača se uzorkuje na šest mjesta i prema klasifikaciji njene vode treba da pripadaju A1SK1 klasi uzvodno od Duklje - gornji tok (Pernica i Zlatica) i A2CK2 klasi nizvodno od Duklje do ušća u Skadarsko jezero (gradska plaža Momišići, ispod uliva voda Gradskog kolektora - srednji tok i Grbavci i Vukovci - donji tok).
„U gornjem toku rijeke Morače kvalitet vode izlazi iz zahtijevanog boniteta po nekim pokazateljima: van svoje klase, odnosno u A2 ili A3 klasu, na oba mjerna mjesta, od fizičko hemijskih parametara bili su: temperatura (A2-A2), amonijum jon (A3C-A3C), fosfati (A2-A3), nitriti (A3C-C),TOC (A2-A3) i deterdženti (A3-A3); a samo na mjernom mjestu Pernica izašao je jonski odnos Ca/Mg u A3 klasu, a na Zlatici je izišao mikrobiološki kvalitet - odnosno broj fekalnih bakterija u A2 klasu, a jonski odnos Ca/Mg je bio van svih klasa (VK)“, objavili su eksperti u dokumentu.
Od određenih klasa, propisanoj A1 klasi je pripadalo 71,9% na Pernici, a 68,8% na Zlatici i 3,1% klasa bilo je van svih klasa - VK.
Mikrobiološki kvalitet je bio na Pernici u zahtijevanoj A1 klasi, a na Zlatici imao je pomjeranje u A2 klasu. Na prostoru grada, vode gradske plaže Momišići pokazale su bolji kvalitet od svih mjernih mjesta na Morači, što je uticaj dotočnih voda Zete, koje imaju bolji kvalitet voda i veći vodostaj u odnosu na samu Moraču.
Od određenih klasa ovog mjernog mjesta 78,1% bilo je u svojoj klasi, a nijedan slučaj nije bio VK. „Ispod Gradskog kolektora, što je i očekivano, najlošije je stanje kvaliteta vode Morače“, navodi se između ostalog u dokumentu.
P.Z.