
„U svim stručnim četvorogodišnjim školama najmanje 50% predmeta prvog razreda čine opšteobrazovni predmeti, a što se tiče sektora turizma, trgovine i ugostiteljstva taj procenat je čak I veći“, kazao je Vukčević za Portal Analitika.
On je naveo konkretne primjere kako bi se stalo na put dezinformacijama u javnosti.
Što se tiče obrazovnog predmeta Tehničar prodaje, tu je predviđeno devet opšteobrazovnih premeta. Istorija se izučava u prvom, a Geografija u drugom razredu, a iz ove grupe predmeta još jedan predmet se nalazi i na spisku izbornih predmeta.
„Obrazovni program Gastronom: 10 opšteobrazovnih predmeta, Geografija u drugom, a Sociologija i Psihologija u trećem razredu. Obrazovni program Restorater: devet opšteobrazovnih predmeta, Istorija u prvom, a Sociologija u trećem razredu. Takođe, obrazovni program Turistički tehničar imaće na raspolaganju 10 opšteobrazovnih predmeta“, objasnio je direktor Trgovinske škole.
Što se tiče trećeg nivoa obrazovanja, kako je istakao, "moramo naglasiti da su to učenici koji se obrazuju po školskom I prema dualnom sistemu obrazovanja".
„Obrazovni program Konobar i Prodavač, imaju po osam opšteobrazovnihi predmeta, od čega Istoriju i Geografiju u prvom razredu. Obrazovni program Kuvar imaće na raspolaganju osam opšteobrazovnih predmeta, a Obrazovni program Poslastičar devet opšteobrazovnih predmeta“, naveo je Vukčević.
Bitno je istaći, kako je dodao, da su naši učenici imali priliku da izučavaju nastavu po novim obrazovnim programima, a po povratnim informacijama, od strane poslodavaca, oni su više nego zadovoljni postignućima ostvarenim kroz praktičan rad.
„Metodologija za izradu obrazovnih programa urađena je sa ekspertima Evropske komisije, a same programe radili su nastavnici stručnih škola, predstavnici privrede i fakultetski profesori, što daje neophodan kredibilitet ovoj, detaljno isplaniranoj i planski odrađenoj aktivnosti, čiji će se pozitivni rezultati još jasnije vidjeti u narednom periodu“, zaključio je Vukčević.