Konzumu Regiona 6 pripada oko 30.000 korisnika koji se napajaju iz 540 trafostanica naponskog nivoa 10/0.4 kV Tu se nalazi i deset trafostanica naponskog nivoa 35/10 kV. U četiri trafostanice tokom 24 sata raspoređena je stalna posada, dok su ostalih šest pokrivene pripravnošću. Prijave kvarova sa dežurnim brojevima organizovane su u sva tri grada i na raspolaganju su korisnicima 24 sata.
“U Službi upravljanja upošljeno je 20 uklopničara koji imaju zavidno radno iskustvo i oni upravljaju elektrodistributivnim sistemom u Bijelom Polju, Mojkovcu i Kolašinu. Kako se radi o području sjevera Crne Gore i o terenu gdje preovladava većinski planinski predio, imamo dosta posla naročito u zimskom periodu, s obzirom da je nadzemna mreža podložna spoljašnjim uticajima. Tada je i posla mnogo više, pa naši dežurni uklopničari u trafostanicama sa posadom prime i po nekoliko stotina poziva od građana kod kojih se desi prekid u napajanju strujom. Tokom ljetnjih mjeseci taj broj je znatno manji”, priča Miloš Dragić, šef Službe upravljanja Regiona 6.
On dodaje da se građani putem dežurnih brojeva za prijavu kvara informišu o bilo kakvom problemu koji je vezan za sigurno napajanje električnom energijom, pa i kada nema većih problema na mreži, pozivi ka dežurnim brojevima su brojni.

“Precizno vodimo evidenciju prekida iz koje se kasnije sačinjavaju korisni izvještaji o područijima koja su najugoženija po pitanju napajanja i na osnovu kojih se odgovara na razne zahtjeve korisnika, ali i drugih službi u okviru kompanije”, ukazuje Dragić.
Plan je, kako ističe da u narednom periodu i u Regionu 6, po uzoru na Regione 1 i 2, formiraju dispečerski centar 10 kV i 0.4 kV koji će biti smješten u trafostanici Medanovići u Bijelom Polju.
“Iz toga centra će se upravljati elektrodistributivnim sistemom u gradovima Bijelo Polje, Mojkovac i Kolašin, a tu bi bio smješten i dio za prijavu kvara. U proteklom periodu skraćeno je vrijeme trajanja prekida u napajanju električnom energijom, a plan nam je da bude još kraće”, navodi Dragić.
Posjetili su i ekipu održavanja Regiona 6 i ispratili dio radova na kompletnoj revitalizaciji dalekovoda Skrbuša u Kolašinu.

“Na dalekovodu Skrbuša do sada je ugrađeno 246 stubova raznih tipova i to je oko 70 odsto planiranih radova na njemu. Ugrađeno je i oko 4.000 kilograma novog uzeta što bi bilo oko 28,5 kilometara za sve tri faze ili oko 9,5 kilometara nove trase. Na dalekovodu Skrbuša ima ukupno 696 stubnih mjesta i on je dugačak oko 39 kilometara. U narednom periodu je planiran nastavka radova na njemu, kao i rekonstrukcija 16 pripadajućih niskonaponskih mreža. Planirana je i rekonstrukcija 11 stubnih trafostanica koje pripadaju dalekovodu Skrbuša”, ističe Miloš Konatar, šef Službe održavanja Regiona 6.
U Regionu 6 su do sada, kroz havarijsko i tekuće održavanje, kao i po zahtjevima korisnika, ugrađena ukupno 432 stuba raznih tipova. U tom reonu planirana je i rekonstrukcija dalekovoda Gubavač i Tomaševo sa pripadajućim niskonaponskim mrežama i rekonstrukcijom trafostanica, a sve kroz veliki projekat revitalizacije srednjenaponske i niskonaponske mreže u ruralnom području Crne Gore.