Kako se navodi, ta organizacija organizovala je četiri obuke za spasioce na u maju i junu i obezbijedila 12 termina za ovjeru postojećih licenci za ovu godinu.
“Danas je zakupcima crnogorskih plaža na raspolaganju ukupno 620 licenciranih spasilaca na vodi za tekuću kupališnu sezonu”, kazali sui z Crvenog krsta.
Kako su naveli, na kursevima su obučena 142 nova spasioca, dok je 478 postojećih uspješno prošlo provjere i ovjerilo licence.
Iz Crvenog krsta rekli su da je ove godine povećan broj obučenih spasilaca, što znači da postoji i veća zainteresovanost za taj vid profesije.
Crveni krst Crne Gore je član Međunarodne federacije za spašavanje na vodi (ILS-e), pa je program obuke usklađen sa svim evropskim i svjetskim standardima.
Iz te organizacije kazali su da su se i u ovoj sezoni praktični dio obuke i ispiti organizovani po međunarodno usklađenim normama, koje su se primjenjivale na ispitima za ovjeru licenci i na obukama novih spasilaca na vodi.
“Provjera je pored znanja i iskustva iz oblasti plivačkih sposobnosti uključivala i znanje iz teorije spasilaštva, kao i znanje u pružanju prve pomoći i KPR-a, odnosno reanimacije”, dodaje se u saopštenju.
Koordinator programa Spasilaštvo na vodi u Crvenom krstu, Ivan Terzić, kazao je da, iako su kroz proces ovjera licenci i obuka novih kandidata obezbijedili zadovoljavajući broj spasilaca za angažman tokom tursitičke sezone, ta organizacija kontinuirano prati potrebe turističke privrede.
“Tako smo u petak organizovali dodatnu provjeru za one spasioce koji nijesu uspjeli da ovjere licencu u prethodnim terminima. Pored toga, organizujemo i dodatnu obuku, koja počinje u četvrtak, čime ćemo zaokružiti aktivnosti za ovu godinu", naveo je on.
Iz Crvenog krsta su podsjetili da su Pravilnikom o uslovima koje moraju ispunjavati uređena i izgrađena kupališta propisani uslovi za organizaciju spasilačke službe na svim uređenim i izgrađenim kupalištima.
“Spasilačka služba mora biti organizovana od najmanje jednog spasioca, koji je završio obuku za spašavanje na vodi i posjeduje legitimaciju važeću za tekuću godinu na svakih 50 metara dužine obale u julu i avgustu, odnosno na svakih 100 metara dužine obale u ostalim mjesecima”, navodi se u tom pravilniku.
Crveni krst je obuku spasilaca organizovao u saradnji sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma i Javnim preduzećem za upravljanje morskim dobrom.