Poznati bivši fudbaler ubijen je ispred svoje kuće prošlog ponedjeljka u Johanezburgu, kada su njegovom automobilu prišla dvojica napadača na motorima i osuli paljbu u njegovom pravcu. U automobil je ispaljeno više od sedam metaka i Bačelor je preminuo na licu mjesta.
Južnoafrički mediji prenijeli su da je napad preživio njegov baštovan, koji se takođe nalazio u vozilu. Izvještavajući o ubistvu, tamošnji mediji prenijeli su da je ovakav obrazac prepoznatljiv za srpske kriminalce koji gospodare tamošnjim podzemljem. Nekoliko dana nakon likvidacije, detektivi su došli do novih saznanja - Ivan Đorđević poslovao je proše godine sa Bačelorom, koji je vodio preduzeće za naplatu dugova, a obojica su navodno bili umiješani u krađu kokaina.
- Droga je u Južnu Afriku došla preko luke Port Elizabet i Kejptauna u decembru prošle godine iz Brazila i Holandije - prenio je južnoafrički nedeljnik “Sandej tajms”.
Isti tim detektiva radi na rasvetljavanju ubistva Bačelora i Đorđevića, koji je ubijen na sličan način u aprilu ove godine. Podsjećanja radi, Đorđević je ubijen u trenutku kada je automobilom ušao u stambeni kompleks Brajanston u Johanezburgu.
Njemu su prišla dvojica napadača sa puškama R5 i ispalili čak 26 metaka. Đorđević, iako je bio u blindiranom "mercedesu", izašao je iz vozila i pokušao da pobegne, međutim egzekutori su ga sustigli i ubili. Napad i Đorđevićev pokušaj bekstva snimile su nadzorne kamere u kompleksu.
Inače, Đorđević je ranjen i u septembru 2017. godine, dok je sjedio u svom automobilu na parkingu u Bedfordu, predgrađu Johanezburga, a i tada se spekulisalo da napad ima veze sa neraščišćenim računima oko droge.
Ime Nafiza Modaka se prije nešto više od godinu dana našlo i u srpskim medijima, i to kada je u Beogradu ubijen Gorgija-Gorg Darmanović. Kako je “Blic” pisao, Darmanović je pobejgao u Beograd 2014. godine kako bi izbjegao hapšenje u Južnoafričkoj Republici, nakon što je duboko zašao u kriminalni svet u toj zemlji, ali se i sukobio sa režimom bivšeg predsjednika ove zemlje Džejkoba Zume.
Darmanović je godinama radio kao u Agenciji za državnu bezbjednost u Južnoafričkoj Republici kao radnik Jedinice za specijalne operacije, a informacije koje je posjedovao kao operativac u Agenciji davao je medijima, nekada po nalogu saradnika, a posljednji put za knjigu “Predsednikovi čuvari” novinara Žaka Poa, koja je razotkrila najmračnije tajne vlasti nekadašnjeg predsjednika Zume.
Naime, "Njuz 24" je u izveštaju sa suđenja Nafizu Modaku, koji se tereti za reketiranje i sumnjive poslove sa obezbjeđenjem u kejptaunskim noćnim klubovima, objavio da je jedan od svedoka, policajac koji istražuje taj slučaj, rekao da postoje snimljeni razgovori Modaka sa “nekim iz Srbije”, a da je ta osoba "ista osoba koja je dala informacije za prvih nekoliko poglavlja" knjige “Predsjednikovi čuvari”.
Isti modus operandi
Ubistvo Ivana Đorđevića isti je modus operandi kao i pucnjava na Darka Kulića, bivšeg pripadnika srpske garde u Randburgu u julu prošle godine, pisali su južnioafrički mediji nakon ove likvidacije. Kulić je tada ubijen, a automobil “mercedes benc”, koji su koristila dvojica napadača, pronađen je zapaljen. U automobilu je pronađena i spaljena automatska puška.
Đorđević je bio prijatelj Dobrosava Gavrića, koji se trenutno nalazi u zatvoru u Južnoj Africi. U Srbiji je Gavrić osuđen na 35 godina zbog ubistva Željka Ražnatovića Arkana.