Za izbor vrhovnog državnog tužioca neophodna je dvotrećinska, odnosno tropetinska većina u parlamentu, a, s obzirom na to da dio opozicije bojkotuje Skupštinu, prilično je neizvjesno da će kandidat za vrhovnog državnog tužioca dobiti tu podršku.
Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, za sada je najizvjesnija opcija da se Stankoviću produži mandat na još godinu, odnosno da ga Tužilački savjet imenuje kao vršioca dužnosti.
Stanković je na parlamentarnom Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu 15. maja, kada je razmatran godišnji izvještaj tužilaštva za prošlu godinu, rekao da rad ovog pravosudnog organa neće biti blokiran.
- U zakonu postoje mehanizmi da ne dođe do zastoja u radu i prilikom isteka mandata vrhovnog državnog tužioca. Kada mu istekne mandat, vrhovni državni tužilac je i dalje tužilac u Vrhovnom državnom tužilaštvu, pa i on može biti u igri za ovo što pitate, jer se iz reda VDT-a određuje neko da vrši dužnost – odgovorio je tada Stanković tada poslaniku Demokratske partije socijalista Andriji Nikoliću na pitanje da li postoji „mehanizam“ u zakonu u slučaju nemogućnosti da se izabere novi vrhovni državni tužilac.
Stanković je za Pobjedu ranije kazao da „funkcionisanje institucija podrazumijeva i pravnu sigurnost, u suprotnom bi ona bila dovedena u pitanje“, te da podvlači da ne želi da vjeruje „da bilo ko ima takav cilj“.
- Svjedoci ste da se na svakom koraku, među stručnom i laičkom javnošću govori o vladavini prava i upravo zbog toga vjerujem da svi zajedno nećemo dozvoliti da ona bude upitna – naglasio je Stanković i istakao da očekuje da će se odluke u parlamentu „donijeti trezveno“.
Za vrhovnog državnog tužioca, prema Zakonu o državnom tužilaštvu, može se prijaviti osoba koja ispunjava opšte uslove za izbor državnog tužioca, ima radno iskustvo od najmanje 15 godina kao državni tužilac ili sudija ili najmanje 20 godina na drugim pravnim poslovima i odlikuje se profesionalnom nepristrasnošću, visokim stručnim i moralnim kvalitetima.
Rok za prijavljivanje je 15 dana od dana objavljivanja oglasa u jednom od štampanih medija i Službenom listu Crne Gore. Kandidati podnose prijave Tužilačkom savjetu, kojim predsjedava aktuelni vrhovni državni tužilac Ivica Stanković.
Član 46 predviđa da se lista kandidata dostavlja proširenoj sjednici Vrhovnog državnog tužilaštva, u kojoj su vrhovni državni tužilac, državni tužioci u Vrhovnom državnom tužilaštvu, rukovodioci viših državnih tužilaštava i glavni specijalni tužilac.
Proširena sjednica daje mišljenje o svakom od kandidata, a nakon toga Tužilački savjet sa kandidatima obavlja intervjue. Savjet predlaže Skupštini jednog kandidata za izbor i taj prijedlog mora biti obrazložen.
Predloženi kandidat se potom saslušava u nadležnom skupštinskom odboru, a potom mora da dobije dvotrećinsku podršku poslanika u plenumu.
Ukoliko predloženi kandidat ne dobije potrebnu većinu, Skupština u drugom glasanju, najranije mjesec kasnije, bira vrhovnog državnog tužioca iz reda svih kandidata koji ispunjavaju uslove za izbor, i to tropetinskom većinom.
Član 48 predviđa da u slučaju isteka mandata, ostavke ili razrješenja vrhovnog državnog tužioca „Tužilački savjet određuje vršioca dužnosti vrhovnog državnog tužioca iz reda tužilaca iz Vrhovnog državnog tužilaštva“.
Aktuelni vrhovni državni tužilac Ivica Stanković izabran je 7. oktobra 2014. godine u drugom krugu sa tri petine glasova poslanika. Prethodno je bio sudija Vrhovnog suda Crne Gore. Ista osoba može biti birana za vrhovnog državnog tužioca najviše dva puta.