Društvo

Ne kupujte nezapakovane proizvode na otvorenim tezgama

Na visokim temperaturama namirnice se lako i brzo kvare, a najveću opasnost predstavljaju mlijeko i mlječni proizvodi, meso, prerađevine od mesa, proizvodi od jaja, sladoledi i kolači. Inspektori u ljetnjim mjesecima pojačano kontrolišu prodavnice hrane, restorane… ali građani koji bi da utole glad na prvom kiosku ili da pazare mlječne proizvode na pijaci trebalo bi da budu obazrivi. Kako prepoznati i izbjeći pokvarenu hranu, pitanje je koje potrošači iznova postavljaju svakog ljeta.
Foto: B. Ćupić
Foto: B. Ćupić
PobjedaIzvor

Uprava za bezbjednost hrane je pored Godišnjeg plana kontrole objekata za hranu 2019. godinu danijela i poseban Plan kontrole u turističkoj sezoni kojim su utvrđeni prioriteti i predmeti nadzora u predsezoni i posebno u sezoni.

KONTROLA

Inspektori za hranu, kako je istakla za Pobjedu pomoćnica direktora Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Biljana Blečić, kontrolišu uslove za prodaju, čuvanje, preradu, obradu i distribucije hrane, porijeklo/sledljivost hrane, rokove upotrebe, opšta senzorna svojstva hrane zatečene u prometu, označavanje/informisanje potrošača o hrani i drugo.

- Najčešće utvrđivane nepravilnosti u kontrolisanim objektima odnosile su se na neodržavanje higijene uređaja, prostorija, opreme, nehigijensko rukovanje hranom tokom obrade i čuvanja, zatečenu hranu u prometu isteklog roka upotrebe ili neposjedovanje rješenja o upisu objekta u Registar registrovanih objekata za hranu – kazala je Blečić.

Opasnost vreba i u domaćinstvima. Sagovornici Pobjede preporučuju da u kućnim uslovima treba odvajati sirove namirnice od kuvane hrane jer se mikroorganizmi lako prenose. Hranu bi trebalo čuvati u rashladnim uređajima, obavezno dobro termički obraditi prije konzumacije, a u ljetnjem periodu ne preporučuje se držanje kuvane hrane dugo u frižideru.

Lako kvarljive proizvode životinjskog porijekla trebalo bi kupovati samo u objektima i na prodajnim mjestima gde se oni čuvaju u rashladnim uređajima, a obavezno treba provjeriti datum proizvodnje i rok upotrebe. Sumnju u ispravnost hrane životinjskog porijekla svaki građanin može postaviti već na osnovu promjene boje, mirisa i gdje je moguće ukusa.

Blečić kaže da se period turističke sezone s aspekta procjene rizika ocjenjuje visoko rizičnim periodom i zahtijeva dodatnu i pojačanu odgovornost svih učesnika u lancu hrane.

- To svakako podrazumijeva primjenu svih propisanih zahtjeva za bezbjednost hrane od subjekata u poslovanju hranom u svim fazama poslovanja, ali i uspostavljanje efikasnog nadzora nad radom tih subjekata od inspekcije za hranu – kazala je Blečić.

Ona dodaje da povećan promet i potrošnja hrane, naročito „lako kvarljive hrane“ kao što su sladoledi, kolači, voće, povrće, meso i prerađevine od mesa, proizvodi od jaja, naročito majonez, mlječni i riblji proizvodi (posebno sezonska priprema i prodaja ovih proizvoda u

objektima brze hrane, picerijama i konobama) predstavlja i dodatnu opasnost od konzumiranja nebezbjednih lako kvarljivih proizvoda.

- Iz navedenih razloga Uprava za bezbjednost hrane je pored Godišnjeg plana kontrole objekata za hranu 2019. godinu donijela i poseban plan kontrole u turističkoj sezoni kojim su utvrđeni prioriteti i predmeti nadzora u predsezoni i posebno u sezoni – kazala je Blečić.

Ona ističe da je u periodu predsezone izvršen pojačani inspekcijski nadzor stalnih objekata, u primorskim i sjevernim opštinama, koji obavljaju djelatnost tokom cijele godine ili koji su tek počeli da rade u tom periodu.

- Od 1. jula sprovodi se pojačani nadzor novootvorenih, sezonskih objekata. Sprovode i ad hoc kontrole po prijavi građana ili po dobijanju bilo kakvih saznanja da se u prometu nalazi nebezbjedna hrana – kazala je Blečić.

Flaširana voda ne smije biti na suncu

Kako objašnjavaju iz Uprave za bezbjednost hrane, proizvođač hrane je na svaki upakovani proizvod, uključujući i flaširanu izvorsku ili mineralnu vodu, ali i sve druge vrste hrane upakovane u plastičnu ambalažu, dužan da navede propisane oznake za upotrijebljeni materijal.

- Na ambalaži vode za piće upakovane u plastičnu ambalažu obično je navedeno: „čuvati na tamnom, hladnom i čistom mjestu“. Direktna izloženost sunčevoj svjetlosti dovodi do hemijskih i mikrobioloških promjena u hrani i vodi, koje ih čine nebezbjednom – kazala je Blečić.

(Opširnije u današnjoj Pobjedi)

Portal Analitika