Crna hronika

Lakiću određen ekstradicioni pritvor

Istražni sudija Višeg suda u Beogradu odredio je ekstradicioni pritvor Dejanu Lakiću (40 ) iz Podgorice koji je u srijedu uhapšen u Beogradu po međunarodnoj potjernici crnogorske vlasti.
Lakiću određen ekstradicioni pritvor
PobjedaIzvor

- Slijedi komunikacija nadležnih organa dvije države radi izručenja D. L. našoj državi - navodi se u saopštenju policije. Lakića potražuje Specijalno državno tužilaštvo zbog sumnje da je bio dio kriminalne grupe koja je u finansijskim malverzacijama – utajom poreza i doprinosa oštetila budžet za višemilionske iznose. U saopštenju se navodi da je Lakić uhapšen u zajedničkoj saradnji službenika Sektora kriminalističke policije i nadležnih policijskih službi Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

On ima državljanstvo Srbije i Crne Gore. Lakiću su lisice stavljene u stanu u Beogradu i odmah je odveden na saslušanje kod sudije za istrage. U posljednje vrijeme kretao se na relaciji Beograd – Novi Sad. Specijalno državno tužilaštvo naredbom za sprovođenje istrage stavilo mu je na teret da je počinio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo utaja poreza i doprinosa putem pomaganja i krivično djelo davanje mita. U akcija pod kodnim nazivom „Klap“ procesuirano je više osoba zbog utaje poreza i doprinosa.

Istraga o zloupotrebama pokrenuta je u maju kada je više osoba pritvoreno i saslušano, a nakon prikupljene dokumentacije i novih nepobitnih dokaza krajem jula uslijedila su nova hapšenja. U julu su lisice stavljene ovlašćenom zastupniku kompanije „A Cop“, A Cop MNE“ i ,,PS gradnja“ Bojanu Petričeviću i vlasniku kompanije ,,Viner co“ Saši Jokiću koji su označeni kao organizatori.

Osim Petričevića i Jokića, privedeno je još sedam osoba među kojima i četiri inspektora. Nakon saslušanja Petričeviću i Jokiću određen je pritvor, dok su ostali pušteni da se brane sa slobode. Istražitelji vjeruju da je grupa djelovala od 2011. do kraja 2018. godine, te i da je imala dvije razrađene šeme djelovanja.

Kada se izručuju sopstveni državljani

Prema Ugovoru o izručenju između Crne Gore i Srbije na osnovu člana 7a navedeni su slučajevi kada se dozvoljava izručenje sopstvenih državljana.

-Izručenje će se dozvoliti ako su ispunjeni uslovi propisani ovim ugovorom samo za krivična djela organizovanog kriminala, protiv čovječnosti i drugih dobara zaštićenih međunarodnim pravom, korupcije i pranja novca, za koja je prema pravu obje države ugovornice propisana kazna zatvora od četiri godine ili teža kazna, odnosno mjera koja podrazumijeva lišenje slobode, kao i za ostala teška krivična djela, odnosno teške oblike krivičnih djela, za koja je propisana kazna zatvora od najmanje pet godina ili teža kazna, odnosno mjera koja podrazumijeva lišenje slobode – navodi se u Ugovoru o izručenju.

Portal Analitika