UZOR ZELENE BERETKE
Četa specijalnih snaga Vojske Crne Gore prvi put je prikazana u javnosti na snimcima koje je objavila RTCG prošle nedjelje, a pripadnici te elitne jedinice koriste doktrine i metode djelovanja čuvenih američkih Zelenih beretki. Specijalci su organizovani u borbene timove od 12 ljudi, u kojima svaki čovjek ima svoju specijalnost, ali je obučen tako da može zamijeniti kolegu u bilo kojoj ulozi ako zatreba. Neki od zadataka ove jedinice su izviđanja, prikupljanje obavještajnih podataka, odgovor na terorizam i hibridne prijetnje.
U cilju unapređenja efikasnosti izvršavanja misija i unapređenja komandovanja, Vojska će biti reorganizovana. Formiraće se dva pješadijska bataljona i jedan mješoviti artiljerijski divizion u rezervi, koji će imati aktivan dio komande i jedinice do ranga voda. Od dijela snaga Čete specijalnih snaga, Pomorskog odreda, Čete vojne policije i Počasne garde formiraće se bataljon za borbenu podršku, dok će se Četa veze i elementi za elektronsko ratovanje (nalaze se u sastavu Čete specijalnih snaga) objediniti u Četu za vezu i elektronsko ratovanje. Formiraće se bataljon za podršku u čiji sastav će ući Logistički bataljon i Inžinjerijska četa.
Povećanjem brojne veličine Vojske na 2368 pripadnika, uz promjene organizacijsko-formacijske strukture Vojske omogućiće se ostvarivanje definisanih nivoa ambicija - navedeno je u dokumentu Ministarstva odbrane. Prema sadašnjoj organizacijsko-formacijskoj strukturi, Vojsku Crne Gore čine: Kopnene snage, Vazduhoplovstvo i Mornarica i Snage za podršku. Kopnene snage čine Pješadijski bataljon, Počasna garda, Četa specijalnih snaga i Četa vojne policije, dok Vazduhoplovstvo u svom sastavu ima: Komandu, Helikoptersku eskadrilu, Četu za podršku avijacije, Vod veze, Vazduhoplovni operativni centar, 1. Vod protivvazduhoplovne odbrane, 2. Vod protivvazduhoplovne odbrane i Odjeljenje za opsluživanje.
Sadašnju organizaciju Mornarice čine: Komanda, Patrolni brod P-33, Patrolni brod P34, Odred pomoćnih brodova, Pomorski odred, Školski brod ,,Jadran“, Odred obalskog osmatranja i Četa za podršku. -Promjena koncepta odbrane Crne Gore, nastala nakon sticanja punopravnog članstva u NATO, zahtijeva izmjene trenutne organizacijsko-formacijske strukture Vojske kako bi se efikasno odgovorilo na dodijeljene misije i zadatke na nacionalnom nivou i u okviru sistema kolektivne odbrane. Struktura kopnenih snaga biće prilagođena zahtjevima za dostizanje definisanih nivoa ambicija i projektovanih sposobnosti - navodi se u dokumentu.
PLANOVI
Formiranjem dva pješadijska bataljona i jednog mješovitog artiljerijskog diviziona u rezervi stvoriće se, kako se navodi, preduslovi za izradu mobilizacijskih planova i obuku rezervnog sastava. -Od dijela snaga Čete specijalnih snaga, Pomorskog odreda, Čete vojne policije i Počasne garde formiraće se bataljon za borbenu podršku. Osnovni zadatak jedinice je pružanje borbene podrške na kopnu i moru jedinicama Vojske i drugim elementima sistema odbrane. Nosilac je obuke dijela deklarisanih sastava Vojske Crne Gore iz domena vojno policijskih zadataka, podvodnog i deminiranja na kopnu. Četa veze i elementi za elektronsko ratovanje iz Čete specijalnih snaga objediniće se u Četu za vezu i elektronsko ratovanje.
Četa specijalnih snaga će biti rasformirana. Formiraće se bataljon za podršku u čiji sastav će ući jedinice Logističkog bataljona i Inžinjerijska četa iz sastava Pješadijskog bataljona, ističe se u dugoročnom planu odbrane. Pješadijski bataljon biće, kako je objašnjeno, razmješten u Danilovgradu, Nikšiću, Pljevljima, Andrijevici. Komande i mirnodopske jedinice 2. i 3. Pješadijskog bataljona rezervnog sastava biće razmještene u Pljevljima i Andrijevici, dok će komanda i mirnodopski vod Mješovitog artiljerijskog diviziona biti razmješteni u Nikšiću.