Politika

U interesu državne politike je da Đukanović nastavi sa vođenjem DPS-a

Bilo bi neodgovorno da se svako malo, suprotno volji birača, obezbjeđuje gubitniku izbora mjesto u Vladi. Za političko sazrijevanje opozicije bilo bi ljekovito da, umjesto uobičajenog zapomaganja nakon izborne utakmice, konačno džentlmenski priznaju poraz, ako takva bude volja birača – kazao je, u intervjuu Pobjedi, Časlav Vešović, novi predsjednik Opštinskog odbora DPS-a Podgorica i zamjenik gradonačelnika Glavnog grada.
U interesu  državne politike je da Đukanović nastavi sa vođenjem DPS-a
Nova PobjedaIzvor

Vešović je, između ostalog, poručio da je rano govoriti o načinu izbornog nastupa, da o starim kadrovima DPS-a najbolje govore njihovi učinci i izborni rezultati ,,koji su impresivni“, te da je u najboljem interesu partijske i državne politike da dosadašnji predsjednik DPS-a Milo Đukanović nastavi sa vođenjem partije. 

POBJEDA: Očekujete li na Kongresu DPS-a promjene u vrhu partije?

 VEŠOVIĆ: Vjerujem da su tri odlučujuća kvaliteta koja razlikuju našu od konkurentskih partija. U pitanju je najprije jasnoća i ispravnost naše vizije, koja je bazirana na evropskim vrijednostima, članstvu u EU i NATO, jačanju vladavine prava i multinacionalnog sklada, održivom ekonomskom i demokratskom razvoju i politici koja je odoljela svim velikim izazovima u proteklim decenijama i koja je vodila Crnu Goru putem mira i napretka. Zatim, partijska infrastruktura koju čine desetine hiljada aktivista, članova i volontera koji veoma strpljivo i direktno komuniciraju sa biračima i u velikoj mjeri doprinose našim političkim ostvarenjima. I na kraju ili bolje reći na početku, polazeći od uticaja na raspoloženje birača u Crnoj Gori, liderstvo je naša najveća komparativna prednost. 

Upravo svi najveći uspjesi savremene Crne Gore, zbog mudrog vođenja, idu na adresu našem lideru. Da bismo i dalje mogli da budemo vodeća politička snaga u Crnoj Gori, neophodno je da jačamo sva tri navedena stuba naše partije, zato sam siguran da je u najboljem interesu naše politike i naše države da predsjednik Đukanović nastavi sa vođenjem Demokratske partije socijalista. 

POBJEDA: Većina opštinskih odbora DPS-a dobila je novo, mlađe rukovodstvo. Poslanički klub značajno je podmlađen, a tako je i u novom rukovodstvu Opštine Podgorica. Znači li to da DPS nije bila zadovoljna starim kadrovima ili je iz drugih razloga krenula u takve promjene? 

VEŠOVIĆ:Uvijek brže od ostalih, DPS je prepoznavala određene trendove, upravljala njima i donosila odgovarajuće odluke, pa i onda kada je trebalo kreirati neke nove politike i preporučiti nove kadrove. I to je jedan od razloga dugog trajanja na vlasti. Kontinuirana kadrovska obnova je karakteristika naše politike, koja je u posljednje vrijeme vidljivija, jer se dogodila na više važnih političkih adresa. Iz toga se, ipak, ne može izvesti zaključak da DPS nije zadovoljna starijim kadrovima, jer o njima najbolje govore njihovi učinci i izborni rezultati, koji su impresivni i bez kojih danas podmlađeni sastav ne bi mogao da obavlja odgovorne poslove. 

POBJEDA: Razmišlja li DPS već o predstojećim izborima, odnosno načinu izlaska na njih? Je li bilo razgovora o eventualnom koalicionom nastupu sa dosadašnjim partnerima? 

VEŠOVIĆ: Iako u Crnoj Gori, pojedini činioci naše društvene zajednice, najčešće okupljeni oko opozicije ili pojedinih medija, pokušavaju da održavaju političku tenziju, koja nije dobra ni za jedno društvo, pa ni naše, i zbog koje bi se moglo zaključiti da smo u permanentnoj izbornoj kampanji, ipak je prerano govoriti o načinu izbornog nastupa. DPS njeguje politička partnerstva. Uspješno sarađuje sa svojim koalicionim partnerima i ostvaruje vrijedne rezultate u cilju povećanja kvaliteta života naših građana. U našoj bogatoj političkoj istoriji imamo iskustva širenja koalicionog kapaciteta i uključivanja u Vladu i onih partija čija nam podrška u parlamentu nije bila neophodna za matematičku većinu. Postoje brojni primjeri nestajanja političkih partija koje su odustale od saradnje sa DPS-om. 

POBJEDA: Očekujete li da bi, nakon dogovora sa Demokratama, izborna reforma mogla biti završena do kraja godine, s obzirom na to da u narednoj, izbornoj godini neće biti moguće mijenjati izborne zakone? 

VEŠOVIĆ: Svakom političkom dijalogu pristupamo odgovorno i očekujemo da to urade svi politički subjekti u ovom slučaju. Iako izborni zakoni garantuju slobodno izražavanje volje građana Crne Gore i demokratske izbore, preporuke OEBS upućuju na korekciju određenih performansi izbornih pravila. Velika izlaznost na svim izborima implicira zaključak da građani vjeruju u izborne procese, što obavezuje sve partije na posvećenost ovom važnom zadatku. 

POBJEDA: Ima li „približavanja“ DPS-a i Demokrata, za šta vas optužuje Demokratski front?

 VEŠOVIĆ: Svi politički subjekti koji imaju konstruktivan pristup izazovima sa kojima se suočava naše društvo imaju podršku DPS-a. I politički suprotstavljene strukture mogu dati zajednički doprinos određenim važnim procesima. U politici nema vječitih prijatelja niti vječitih neprijatelja, ali je za dugoročno političko parnertsvo neophodno imati slične poglede na budućnost države kojom želite da upravljate. 

POBJEDA: Ima li prostora za razgovore o tehničkoj vladi koju traži opozicija? 

VEŠOVIĆ: U susret izborima 2016. tadašnji premijer Milo Đukanović je najodgovornije pozicije u Vladi i sistemu izvršne vlasti ustupio opoziciji, kako bi se nadgledale i kontrolisale sve odluke i aktivnosti za koje su naši konkurenti smatrali da mogu uticati na opredjeljenje birača, sa ambicijom da se vrati njihovo povjerenje u izborni sistem i rezultat izbora učini nespornim. I pored obećanja da će nakon takvog učešća u vlasti i promijenjenih izbornih pravila priznati izborne rezultate, opozicija je ponovo osporavala našu pobjedu, za koju je OEBS i međunarodna zajednica konstatovala da je ona posljedica fer i demokratskih izbora. Dakle, nema garancija da opozicija, sa nedostatkom političkih manira i principijelnosti, neće pogaziti datu riječ. Bilo bi neodgovorno da se svako malo, suprotno volji birača, obezbjeđuje gubitniku izbora mjesto u Vladi. Za njihovo političko sazrijevanje bi bilo ljekovito da, umjesto uobičajenog zapomaganja nakon izborne utakmice, konačno džentlmenski priznaju poraz, ako takva bude volja birača. 

POBJEDA: Šta mislite o inicijativi predsjednika DPS-a Mila Đukanovića o formiranju jedne pravoslavne crkve u Crnoj Gori? 

VEŠOVIĆ: U kontekstu očuvanja naše tradicije, kulturnog i duhovnog identiteta, postojanje pravoslavne crkve sa nazivom države je potreba savremene Crne Gore. Čak, to je logičan slijed i nastavak utemeljenja državne nezavisnosti. Nakon referenduma iz 2006. godine, pristupanja NATO i očekivanog članstva u EU, rješavanje ovog društvenog pitanja je od najvećeg značaja za vječnost naše države. Crna Gora ne očekuje ništa više od onoga što važi u pravoslavnim kanonima, tj. da su nadležnost i naziv crkve vezani za granice i naziv države.
 

Portal Analitika