„Najnovije rangiranje rezultat je sveobuhvatne ICAO kontrolne posjete, koja je realizovana u januaru ove godine. Kontrolisano je osam oblasti: zakonodavstvo, organizacija, licenciranje osoblja, operacije, plovidbenost vazduhoplova, istraživanje nesreća i ozbiljnih nezgoda, usluge u vazdušnoj plovidbi i aerodromi“, navodi se u saopštenju.
Najveći dio kontrole obavljen je u Agenciji za civilno vazduhoplovstvo. Kontrolom su, osim Agencije, bili obuhvaćeni i vazduhoplovni subjekti: Aerodromi Crne Gore, Montenegro Airlines, Kontrola letenja Srbije i Crne Gore SMATSA, Nacionalna komisija za istraživanje nesreća i ozbiljnih nezgoda vazduhoplova, kao i Direktorat za vanredne situacije i Uprava pomorske sigurnosti.
„Ova kontrola ICAO bila je najvažnija koju je Agencija imala od osnivanja. Popravili smo rezultate iz 2010. godine, kada je i naša Agencija bila na samom početku svog rada. Sada je Crna Gora pozicionirana visoko među zemljama sa najrazvijenijim civilnim vazduhoplovstvom i to je izuzetan uspjeh postignut za kratko vrijeme. Primjena ICAO standarda, oličenim u Čikaškoj konvenciji sa više od 12.000 standarda i preporučenih praksi, uz primjenu regulative EU, ostaje ključna za međunarodnu vazdušnu povezanost Crne Gore“ , saopštio je direktor Agencije za civilno vazduhoplovstvo Dragan Đurović.
Poređenja radi, posmatrajući zvanične podatke sa sajta ICAO, Crna Gora ima bolji procenat efikasnosti od mnogih razvijenih zemalja Evropske unije, a na svjetskom nivou iza naše zemlje se nalaze i neke države sa moćnom avioindustrijom, naglasili su iz ACV.