Jedanaesti septembar 2001. godine ostaće zapamćen kao jezivi dan svjetske istorije. Toga dana prije 18 godina grupa terorista je u SAD otela četiri aviona i koristeći ih kao rakete sa njima su ubili nekoliko hiljada ljudi. Nakon toga, stvari u svjetskoj politici su se prilično promijenile, teroristi su uspjeli da isprovociraju Džorža Buša Mlađeg, pa je on izvršio vojne intervencije - u Afganistanu i u jednoj stabilnoj državi kao što je bila Irak.
No, juče, 12. septembra se navršilo 100 godina od još jednog sumornog i jezivog dana, navršilo se 100 godina od rođenja nacizma, 12. septembar 1919. se može smatrati za prvi dan nacizma u Njemačkoj.
Tog dana, Adolfu Hitleru koji je poslije I svjetskog rata bio zapošljen u njemačkoj vojsci, određen je zadatak da ode na sastanak jedne male, skoro prije toga osnovane partije, i da o toj partiji napravi izvještaj.
Stranka se zvala Njemačka radnička partija (Deutsche Arbeiterpartei - DAP) a sastanak se održavao u podrumu pivnice Sterneckerbräu. Hitler je ignorantski posmatrao sastanak te partijice, no neki čovjek je održao govor koji je Hitlera iziritirao, te je on ustao i održao repliku-govor - i tog 12. IX 1919. otkrio da ima izuzetan govornički dar. Śutradan su mu iz DAP-a ponudili učlanjenje, što je on, nakon premišljanja, prihvatio. Ubrzo je Hitler preuzeo vođstvo u partiji, partija je 24. II 1920, promijenila ime u Nacionalsocijalistička njemačka radnička stranka (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei). Kasnije, ludi kaplar je izazvao svjetski rat, zbog koga je živote izgubilo, procjene su - između 50 i 80 miliona ljudi.
Čitaoci Analitike o počecima nacizma mogu pročitati iz knjige "Uspon i pad Trećeg rajha". Knjigu je 1960. godine objavio novinar Viliam Širer (William L. Shirer), koji je prije i na samom početku II svjetskog rata bio dopisnik američke CBS radio stanice iz Berlina, kasnije je bio ratni novinar, a prisustvovao je i Nirnberškom procesu.
Širerova knjiga je najprodavanija i najuticajnija knjiga ikad napisana o Trećem rajhu, Širer naročito dobro opisuje uspon nacizma i stanje u Njemačkoj prije II svjetskog rata. Širer je bio ljevičar, konstantni oponent Hitlerovoj politici, pa se i zbog toga njegovo djelo o Trećem rajhu može smatrati kredibilnim.
Knjigu je 2015. u Beogradu, uz pomoć Ministarstva kulture Srbije, objavila izdavačka kuća Filip Višnjić. O začecima nacizma možete saznati sa faksimilâ iz knjige:





