Abiznis

Kiša i grad smanjili rod za petinu

Plantaže su za gotovo dva mjeseca berbe od 13. avgusta do 11. oktobra ubrale 15 miliona kilograma vinskog grožđa. Iz Plantaža su naveli da su, uprkos svim okolnostima koje su pratile ovu proizvodnu godinu, zadovoljni kvalitetom sirovine koju su dobili iz ovogodišnje berbe, piše Pobjeda.
Kiša i grad smanjili rod za petinu
PobjedaIzvor

“U odnosu na prošlogodišnju berbu ove godine smo ubrali 20 odsto manje grožđa, s tim da je kvalitet veoma dobar, što nam daje odličnu osnovu za proizvodnju vina iz premium i ultra premium segmenta naše ponude”, kazao je Pobjedi direktor vinogradarsko-voćarske proizvodnje u Plantažama Dušan Kankaraš.

On vjeruje da će vina iz ovogodišnje berbe nastaviti zlatni niz priznanja koje Plantaže posljednjih godina osvajaju na svjetskim takmičenjima i ocjenjivanjima vina.

“Očekujemo da će i ovogodišnja berba dati vina koja će dostojanstveno predstavljati Crnu Goru na tržištima 40 zemalja”, rekao je Kankaraš.

Prema njegovim riječima vremenski uslovi za vrijeme berbe su bili povoljniji nego cijele godine.

“Ova godina će biti upamćena kao jedna od nepovoljnijih godina za poljoprivrednu proizvodnju, jer su sve ekstremne vremenske neprilike direktno pogodile ključne fenofaze razvoja loze, breskve i nektarine na Ćemovskom polju”, istakao je Kankaraš.

Podsjetio je i na grad početkom maja, koji je oštetio određen broja cvasti i lastara na stonom, a dio je zahvatio i bijele sorte vinskog grožđa, a nakon toga je u maju bilo 16 kišovitih dana sa 230 litara kiše po kvadratu.

“Zato je ovogodišnji prinos bijelih vinskih sorti manji nego vranca i drugih crvenih sorti”, rekao je Kankaraš i dodao da je došlo do lošije oplodnje zbog velike kiše.

Krajem juna i početkom jula zabilježeno je sedam ekstremno toplih dana, pa je usljed temperaturnog stresa kasnilo sazrijevanje grožđa, zbog čega je kasnila berba. Glavni problem, osim nepovoljnih vremenskih prilika, bio je nedostatak radne snage koji je iz godine u godinu sve izraženiji.

“Na ovogodišnjoj berbi vinskog grožđa, breskve i nektarine bilo je angažovano hiljadu sezonskih radnika, a vinsko grožđe se bralo sa deset miliona čokota loze na ukupno 2.090 hektara”, rekao je Kankaraš i precizirao da su dominantne crvene sorte vranac, kratošija, kaberne sovinjon, merlot, a bijele krstač, šardone, pino blanc, savinjon blanc.

Berba stonog grožđa počela je 22. jula i završena je 2. oktobra, a zbog nepovoljnih klimatskih prilika ubrano je 862.000 kilograma, a prihodi od njegove prodaje su upola manje nego lani.

Portal Analitika