On je to kazao na godišnjim sastancima Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda.
“Tome će doprinijeti i nedavno uspješno obavljena emisija eurobveznica kojom su prikupljena sredstva za refinansiranje dijela javnog duga u 2020. godini”, navedeno je u zajedničkom saopštenju CBCG i Ministarstva finansija.
Ministar finansija Darko Radunović je tokom sastanka izrazio zahvalnost na tehničkoj pomoci MMF-a za pripremu emisije euroobveznica, kao i na ukupnoj tehničkoj pomoći koju ova organizacija pruža Crnoj Gori.
Guverner Radoje Žugić je istakao da je finansijski sistem, poslije rezolucije dvije nesistemske banke, ojačan, što se ogleda u rastu svih ključnih indikatora poslovanja.
“Pozitivan trend rasta depozita i kreditne aktivnosti je nastavljen, praćen simultanim padom nivoa nekvalitetnih kredita i kamatnih stopa”, saopšteno je iz CBCG i MF.

Žugić je upoznao direktora Odjeljenja za Evropu u MMF-u Pola Tomsena sa aktivnostima na usaglašavanju nacionalne regulative sa direktivama Evropske unije, posebno u dijelu nadzora kreditnih institucija, kao i sa makroprudencionom mjerom za regulisanje nivoa potrošačkih kredita i aktivnostima usmjerenim na jačanje supervizorske funkcije, snaženje kapaciteta za prevenciju pranja novca i planovima za implementaciju nezavisne procjene kvaliteta aktive (AQR-a) bankarskog sektora u Crnoj Gori u 2020. godini, čime se zaokružuje ispunjenje FSAP preporuka za Crnu Goru iz 2016. godine.
Ujedno, guverner se zahvalio MMF-u na pruženoj tehničkoj pomoći za snaženje kapaciteta supervizije.
Tomsen je, kako je saopšteno, pozdravio pozitivne trendove i buduće napore CBCG, kako u dijelu jačanja kapaciteta u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma, tako i u dijelu fokusa na implementaciju institucionalnog okvira za nadzor i rezoluciju banaka, shodno budućoj regulativi.
Na radnom ručku sa ministrima finansija i guvernerima centralnih banaka Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope, sa radnim nazivom “Evropa – perspektiva i politike”, Tomsen je prezentovao stavove MMF-a o prelivanju usporenog rasta iz razvijenih ekonomije EU, posebno industrijske proizvodnje, na ekonomije u razvoju u EU i Jugoistočnoj Evropi.
Predviđanje MMF-a je da će se usporavanje rasta razvijenih EU zemlja odraziti na rast zemalja u razvoju u EU, centralnoj, istočnoj jugoistočnoj Evropi, pri čemu tempo usporavanja zavisi od materijalizacije šokova koji potiču od (ne)rješavanja pitanja Bregzita, rasta trgovinskog protekcionizma i rastućih geopolitičkih tenzija.
S tim u vezi, zaključeno je da razvijene zemlje EU moraju da, pored oslanjanja na ekspanzivnu monetaranu politiku, fokusiraju svoju pažnju na strukturne reforme, poput rasta participacije radne snage, poboljšanja kvaliteta ljudskog kapitala i poboljšanja efikasnosti javnog sektora.