Ukoliko odlučite da podignete gotovinski kredit u nekoj od crnogorskih banaka na rok duži od osam godina moraćete od početka 2020-te da ispunite strožija pravila, to je najnovija preporuka Centralne banke.
Za člana skupštinskog odbora za ekonomiju iz redova DPS-a Predraga Sekulića takva odluka je očekivana, budući da je Centralna banka odgovorna za cijeli bankarski sistem u našoj zemlji.
Predrag Sekulić DPS: „Rekao bih po prvim najavama koje stižu čak iz poslovnih banaka da je ovo dobra odluka CB. Činjenica je da građani u ovom trenutku duguju više od 1,22 milijardi eura kreditnog zaduženja i činjenica je da jedan veliki dio tih kredita nije na adekvatan način obezbijeđen posebno kada se radi o dugoročnim kreditima.“
Sekulić napominje da je riječ o očuvanju interesa kako banaka tako i građana:
Predrag Sekulić DPS: „U ovom trenutku kada imamo sve više nekvalitetnih kredita na ovaj način se čuva i stabilnost bankarskog sektora sa jedne strane, ali takođe moramo da budemo iskreni da se čuvaju i građani od prezaduženosti.“
Odluka Centralne banke doprinijeće smanjenju te vrste kreditnog plasmana koju su banke sve više upražnjavale, smatra ekonomski analitičar Vasilije Kostić.
Vasilije Kostić, ekonomski analitičar: "Radi se o obuzdavanju jedne kreditne ekspanzije u gotovini i to će naravno imati sve reperkusije i na poslovanje banaka ali će imati i na reperkusije ja mislim da će u vremenu opšteg usporavanja ekonomske dinamike.. vjerujem da će to uticati na smanjenje tražnje od strane građana budući da je to jedno od ključnih elemenata i komponenti ekonomskog rasta u Crnoj Gori. Radi se na mjeri koja je usmjerena na očuvanje stabilnosti i sigurnosti bankarskog sistema".
Komercijalne banke za sada su uzdržane. Predstavnici banaka sa kojima smo razgovarali nijesu htjeli da iznose stav dok ne dobiju i zvanično odluku Centralne banke.