On je, na pretresu Pododbora za Evropu i regionalnu bezbjednosnu saradnju u Senatu, rekao da se to odnosi na jačanje vladavine prava i slobode medija, te borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Palmer je, govoreći o našoj zemlji, rekao da se Crna Gora sa svojim mirnim, multietničkim društvom i brzo rastućom ekonomijom, istakla kao regionalni lider.
Rusija bi da podstiče podjele
“Ulazak u NATO 2017. godine bio je značajan i zaslužen korak naprijed”, smatra Palmer.
On se osvrnuo i na političke prilike u našem regionu.
“Dok Sjedinjene Američke Države podržavaju želju naroda i vlada Zapadnog Balkana za sigurnijom, prosperitetnijom i demokratskijom budućnošću, to se ne može reći za sve spoljne aktere koji djeluju u regionu”, rekao je Palmer, uz ocjenu da je namjera Rusije da podstiče podjele i spriječi evroatlantske integracije regiona.
Stoga SAD, kako je rekao, moraju povećati sopstveni angažman u regionu Zapadnog Balkana.
I Turska značajan igrač na Balkanu
“Ali slanje poruka nije dovoljno. Moramo da povećamo svoje prisustvo i ulaganja u regionu. Nedavne posjete kongresnih delegacija Hrvatskoj, Kosovu, Crnoj Gori i Srbiji pomogle su da se ojačaju naše zajedničke vrijednosti i pokaže naša snažna podrška reformama”, kazao je Palmer.
Nepriznavanje statusa Kosova od strane Srbije, smatra Palmer, najveći je adut koji Moskva ima u rukavu kada je riječ o Srbiji, dok su interesi Kine na Zapadnom Balkanu više komercijalni.
Kao značajnog igrača na Balkanu Palmer vidi i Tursku, za koju kaže da region vidi kao "svoje dvorište".