Politika

Novosti: Ništa od članstva, EU će Srbiji i Crnoj Gori ponuditi privilegovano partnerstvo

Srbiji i ostalim državama u regionu koje žele da postanu deo EU Brisel će najvjerovatnije “servirati” nova pregovaračka pravila o pristupanju, pišu današnje “Novosti”.
Novosti: Ništa od članstva, EU će Srbiji i Crnoj Gori ponuditi privilegovano partnerstvo
Večernje novostiIzvor

To bi trebalo da se dogodi na sljedećem samitu EU i Zapadnog Balkana u maju 2020. godine, istiće taj list i dodaje da je u igri više modela, a svaki ide u pravcu da se zemljama kandidatima, umjesto proširenja, ponudi neka vrsta privilegovanog partnerstva sa EU, tačnije ekonomska integracija bez formalnog članstva.

Oko nove metodologije pregovaranja, tvrdi list, uveliko se vode direktni razgovori između dve najuticajnije zemlje EU, Francuske i Njemačke, dok se u šire krugove ovih dogovora uključuju pre svega najtvrdokornije zemlje kada je riječ o prijemu novih država – Holandija i Danska.

Dogovor bi, dodaje list, trebalo da bude postignut u narednih šest mjeseci i usvojen u Evropskom savjetu u martu sljedeće godine.

Jedna od ideja je uvođenje tzv. sektorske integracije u EU, odnosno da država po zatvaranju svakog poglavlja praktično u potpunosti uđe u sistem Unije u toj oblasti, a ne da, kao do sada, čeka da postane punopravna članica.

Na primjer, objašnjavaju “Novosti”, kada završi pregovore u oblasti transporta, saobraćaja ili ekologije, država kandidat odmah bi imala pristup i svim fondovima EU, kao svaka druga članica.

Na stolu je i “norveški model”, po kojem bi Srbiji i ostalim zemljama regiona, umjesto članstva u EU kada dostignu potrebne standarde, bilo ponuđeno članstvo u dve ključne evropske institucije – Evropsko udruženje za slobodnu trgovinu (EFTA) i Evropski ekonomski prostor (EEA), čije su članice Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska, koje nisu u EU, navodi list.

U briselskim diplomatskim krugovima tvrde da Francuska insistira na tome da se nova pristupna pravila promijene ne samo za države koje tek treba da počnu pregovore, a to su Sjeverna Makedonija, Albanija i BiH, već i za Srbiju i Crnu Goru, koje su odmakle u tom procesu.

Ima i onih koji smatraju da bi se EU ponijela neprincipijelno i suprotno svojim vrojednostima ukoliko bi Beogradu i Podgorici promijenila pravila usred trke ka članstvu, ali je vjerovatnija opcija da će i Srbija i Crna Gora biti obuhvaćene novom metodologijom, zaključuje se u tekstu u “Novostima”.

Portal Analitika