Politika

Koje zemlje se protive proširenju EU i blokiraju pregovore sa Crnom Gorom?

Francuska, Holandija i Danska su zemlje koje se žestoko protive proširenju EU, pa samim tim i blokiraju pregovore Crne Gore koja je najdalje odmakla u procesu pridruživanja.
Koje zemlje se protive proširenju EU i blokiraju pregovore sa Crnom Gorom?
P.Z.
P.Z.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Francuska je protiv, kako se može pročitati iz evropskih medija, motivisana željom predsjednika Emanuela Makrona da ostavi pečat u evropskoj politici, dotle je Holandija, i u posljednje vrijeme Danska, princijepelno se protive dok se ne ispune najrigorozniji standardi naročito u oblasti vladavine prava. Ne samo Crne Gore no svih zemalja koje planiiraju priključenje evropskoj porodici država.

U Crnoj Gori niko nije  pominjao zemlje koje se protive proširenju.

Izuzetak je lider Građanske alijane Boris Raonić koji je početkom sedmice saopštio da su u pitanju tri zemlje koje blokiraju pregovore sa Crnom Gorom.

„Javna je tajna da tu blokadu održavaju tri članice EU, neke iz principijelnih razloga, neke iz političkih, a neke iz veoma prizemnih ekonomskih interesa, i to se ogleda u stopiranju otvaranja poslednjeg poglavlja osam. Naravno, mi ćemo se iscrpljivati u raspravama o tome da li je formalno aktivirana takozvana „klauzula balansa“, da li je to poglavlje problematično samo po sebi ili će pojedini barjaktari dogmatske kritike fokus rasprava usmjeriti na sopstvene uloge”, rekao je Raonić „Danu“.

Više izvora Portala Analitika, među kojima su oni iz NVO sektora, tvrde da izvjesne rezerve u vezi nastavka pregovora sa Crnom Gorom ima i Grčka zbog poglavlja 8 - konkurencija.

„U pitanju je deceniju i po poznata priča oko privatizacije Jugopetrola i formiranja Montenegro bonsua“, tvrde izvori.

Da se nešto „iza brda valja“, pokazuje jučerašnja informacija koja se pojavila u beogradskoj štampi, da će zemljama regiona koje žele da postanu dio EU, Brisel će najverovatnije „servirati“ nova pregovaračka pravila.

To praktično znači da bi se zemljama kandidatima, umjesto proširenja, ponudila neka vrsta privilegovanog partnerstva sa EU, tačnije ekonomska integracija bez formalnog članstva.

U Crnoj Gori se računa da bi mogla postati članica EU 2025. godine, a nakon najnovijih nastupa francuskog predsjednika malo ko u to vjeruje.

 

Portal Analitika