Politika

Američki sajber stručnjaci ponovo u Crnoj Gori

Iz Ambasade SAD je saopšteno da drugu godinu zaredom, na poziv crnogorske Vlade, elitni tim američkih sajber stručnjaka sa crnogorskim sajber kolegama radi na suprotstavljanju zlonamjernim sajber akterima na ključnim mrežama i platformama.
Američki sajber stručnjaci ponovo u Crnoj Gori
Portal AnalitikaIzvor

Zajedno sa Komandom američke vojske u Evropi, operacije Komande američkog sajber tima dio su američkih napora upornog suprotstavljanja protivnicima u sajber prostoru, kroz zajednički rad sa vrijednim partnerima i saveznicima na zaštiti važne infrastrukture.

Ove odbrambene operacije takođe stvaraju uvid u protivničke sajber prijetnje u odnosu na predstojeće američke i crnogorske izbore 2020. godine.

"I Sjedinjene Države i Crna Gora imaju korist od našeg bliskog partnerstva u oblasti sajber odbrane, što nam pomaže da zaštititimo naše zajedničke vrijednosti i interese," rekla je američka ambasadorka u Crnoj Gori Džudi Rajnke.

Nastavak rada sa Crnom Gorom, kako je kazala, očigledan je primjer kako slobodni svijet sarađuje na širenju bezbjednosti.

"Crna Gora se, među prvima u Evropi, suočila sa nekonvencionalnim napadima na njenu demokratiju i slobodu izbora. Upravo u susret novim izazovima sa SAD tražimo način, koristeći njihove resurse, da zaštitimo demokratiju na zapadnom Balkanu od onih koji bi ovaj dio Evrope da zadrže u sukobima, zaostajanjima i ekonomskom propadanju," kazao je ministar Bošković.

Dok brane važnu infrastrukturu i resurse, američki i crnogorski sajber stručnjaci takođe istražuju sposobnosti i sredstva djelovanja zlonamjernih sajber aktera.

To će omogućiti Sjedinjenim Državama, Crnoj Gori i ostalim saveznicima i partnerima da spriječe buduće upade u mrežu i sajber napade.

Kao što je državni sekretar Majkl Pompeo naglasio prilikom nedavne posjete Podgorici, zahvaljujući direktnoj saradnji sa Crnom Gorom u oblasti sajber bezbjednosti Sjedinjene Države su uspjele da razviju sredstva zaštite od najnovijeg ruskog zlonamjernog softvera koja sada štite milijarde uređaja širom svijeta.

Portal Analitika